Bijlage V. 24 zochte monsters bevatten 66 saccharine. In overleg met de fabrikanten werden de partijen, waarin saccharine is aangetroffen, teruggezonden. Een onderzoek werd ingesteld naar de hoeveelheid toegevoegd meel in z.g. panwerk (muisjes, musketzaad, e.d.); dit bleek van 0—50 te bedragen. Ijs. Het z.g. roomijs, dat algemeen ep straat wordt ver kocht, bleek evenals de vorige jaren hoogstens melkijs te zijn, onder toevoeging van een of meer zetmeel- soorten bereid. Het aantal bacteriën van dit product is wel abnormaal hoog; het laagste cijfer dat gevonden is, bedroeg 270.000 per cc. De bereiding is voor een dergelijk product in 't algemeen nog altijd primitief. Vleeschwaren. Van de 69 monsters worst voldeden 2 monsters boterhamworst en 13 monsters leverworst niet aan de gestelde eischen, wegens te hoog gehalte aan meel (max. 14.6 terwijl 1 monster rookworst boorzuur bevatte. Vleeschextracten en Bouillonblokjes. 5 van de onderzochte monsters vleeschextracten vol deden niet aan de gestelde eischen, wegens de vrijwel geheele afwezigheid van vleeschextract. De onderzochte monsters warenin 't algemeen plantenaftreksels; 218 Bijlage V. 25 fleschjes van deze waardelooze producten zijn aan den handel onttrokken. Van de 8 onderzochte monsters bouillonblokjes vol deden slechts 3 aan de gestelde eischen. De overige waren ondeugdelijk wegens te hoog zoutgehalte of te gering gehalte aan kreatinine, zoodat dus bij de bereiding te weinig vleeschextract was gebezigd. Visch en Vischconserven. Het toezicht op den verkoop van visch geschiedt op dezelfde wijze als die op de andere waren. Alleen te Deventer wordt door een speciaal door die gemeente bezoldigd visch-keurnieester nog extra toezicht uit geoefend, terwijl te Apeldoorn het toezicht op den verkoop van visch, aangevoerd op de vischmarkt, werd uitgeoefend door den üem. Keuringsdienst van Vee en Vleesch. Van de onderzochte monsters vischconserven werden een partijtje garnalen op azijn en eenige busjes ansjovis afgekeurd en vernietigd wegens bederf. Eet- en Drinkgerei. Uit den handel werden verwijderd 35 stuks z.g. tinnen lepels, 33 stuks vruchtenpersen en 4 koffie- zeefjes, omdat ze bij onderzoek sterk loodhoudend bleken te zijn. Waschmiddelen. Onderzocht zijn 93 monsters zeeppoeder, 43 monsters

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 276