Bijlage V. 10 Brood. liet toezicht op de naleving van de bepalingen van het Broodbesluit vond regelmatig plaats en werd dit jaar nog meer uitgebreid. Vooral werden nagegaan de toestand der bakkerijen en de behandeling van het brood, terwijl bovendien het water, door de bakkers bij de bereiding van het brood gebruikt, werd onderzocht. In de toestand der bakkerijen is op een enkele uit zondering na wel verbetering gekomen. Er moesten echter nog vele aanmerkingen worden gemaakt op de zindelijkheid, welke dikwijls nog al wat te wenschen overliet schoonmaak van meelzolders, gereedschappen en soms van de geheele bakkerij moest eenige malen worden gelast. Wegens vervoer van brood langs den openbaren weg, welk brood niet voldoende beschermd was tegen stof, vuil en insekten, moest nog menige waarschuwing worden gegeven, terwijl deswege tweemaal proces verbaal werd opgemaakt. Het water, bij de bereiding gebruikt, voldeed dik wijls niet aan matig gestelde eischen het ontbreken van een waterleiding in de meeste plattelandsgemeenten houdt afdoende verbetering tegen, daar op vele plaat sen geen goed water te verkrijgen is. Door de keurmeesters werden 2071 bezoeken gebracht aan de verschillende bakkerijen, waarbij 35714 broo- den werden gewogen. Ter onderzoek werden mede gebracht Ó36 verschillende soorten brood, waarvan het onderzoek de onderstaande resultaten opleverde Bijlage V. 11 Wittebrood 389 177 169 7 Melkbrood 140 49 109 2 Bruinbrood 66 27 33 Roggebrood 41 7 12 Melkbrood Het merken van het melkbrood liet te Deventer alles te wenschen overondanks waarschuwingen en ver maningen kwam er niet veel verbetering. Nadat echter een paar maal proces-verbaal was op gemaakt en veroordeeling gevolgd, werd vrijwel geen ongestempeld melkbrood meer aangetroffen. Ook in andere plaatsen werd nog eenige malen ongestempeld melkbrood aangetroffen na een eerste waarschuwing werd over het algemeen het melkbrood van de ver- eischte aanduiding voorzien. Het merken geschiedde dikwijls zeer onvoldoendekrachtig werd opgetreden om ook hierin verbetering te brengen. Wegens het niet of onvoldoende stempelen werd 6ö maal eene waarschuwing gegeven en moest 2 maal proces-verbaal worden opgemaakt. Van de 140 onderzochte melkbrooden voldeden een 12 tal niet aan de gestelde eischen betreffende de samenstellingin al deze gevallen werd met eene waarschuwing volstaan. Een enkele maal bleek de melkleverancier dusdanig met water verdunde melk aan den bakker af te leveren: dat het brood, daarmede gebakken, niet aan de eischen van melk brood vol- Aantal. Tc weinig droge stof. Schriftelijke en mondelinge waarschuwing. Processen verbaal.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 269