108 Bestuur. In de samenstelling van liet bestuur kwam dit jaar geen verandering. Ambtenaren en personeel. Op 31 December 1918 bestond het verplegend per soneel in het stadsgesticht in de mannenafdeeling uit 1 hoofdverpleger, 1 eersten verpleger, 24 inwonende verplegers en 19 uitwonende verplegers. In de vrouwenafdeeling uit1 hoofdverpleegster, 2 eerste verpleegsters en 33 verpleegsters. De getalsterkte van het in- en uitwonend personeel in de gestichten bleef dezelfde. In beide gestichten wordt geregeld door de genees- heeren een cursus gegeven in de zieken- en krankzin nigenverpleging, waaraan al de nieuw aankomende verpleegsters en verplegers verplicht zijn deel te nemen. In het stadsgesticht behaalden 8 verpleegsters en 1 verpleger het eerste gedeelte van het diploma, 4 verpleegsters en 1 verpleger het tweede gedeelte en 7 verpleegsters en 2 verplegers het derde gedeelte. In het buitengesticht behaalden 8 verpleegsters en 1 verpleger het eerste gedeelte van het diploma, 8 verpleegsters en 1 verpleger het tweede gedeelte'en 3 verpleegsters en 1 verpleger het derde gedeelte. Patiënten. De Godsdienstoefeningen werden geregeld gehouden voor de Protestanten in de beide gestichten op Zondag; voor de Roomsch-Katholieken in het gesticht te 109 Zutphen op Zaterdag en in het gesticht te Warnsveld op Maandag. De Protestantsche patiënten worden wekelijks door de predikanten der beide gestichten bezocht, de Katholieke patiënten door den kapelaan van Zutphen. Bovendien heeft iedere geestelijke toegang tot een patiënt, die zijn toespraak verlangt en brengen ook andere predikanten bezoeken aan patiënten, tot hunne kerk behoorende. Ook worden de Protestantsche en Katholieke godsdienstoefeningen in de kerkgebouwen te Zutphen en te Warnsveld bijgewoond door patiënten, die daarvoor door de geneesheeren geschikt worden geacht. De gezondheidstoestand was in beide gestichten gunstig. Evenals voorheen wordt er steeds zooveel mogelijk naar gestreefd om de patiënten door arbeid van ver schillenden aard in de werkplaatsen, in huis en buiten op de landerijen of in de tuinen bezig te houden. Het landbouwbedrijf op het „Groot Graffel" ver schafte ook dit jaar velen patiënten werk. De gekweekte groenten, de melk der koeien en de gemeste varkens werden aangewend ten behoeve der voeding van de bevolking der twee gestichten en van het ziekenhuis. Onder geleide van verplegend personeel werden door daartoe geschikt geoordeelde patiënten wande lingen en uitstapjes gemaakt in de omstreken van Zutphen en Warnsveld. Evenals in vorige jaren werden in beide gestichten nu en dan feestjes gehouden, waarbij meerendeels het inwonend personeel en nu en dan ook krachten van

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1918 | | pagina 56