128 bracht hierin eenige verandering, waardoor voorjaars groenten reeds vroeg konden worden geoogst en voor hooge prijzen van de hand gingen. Het vee werd op tijd naar buiten gebracht, waar het overvloed van voedsel vond. Ook de hooilanden, enkele laag gelegen uitgezonderd, brachten veel op. Voor het hooi werden hooge prijzen besteed. Ook de opbrengst der bouwlanden was dit jaar zeer goed. Door de vele vraag en afzet naar het buitenland bleven de prijzen echter zeer hoog. De kwaliteit van land- en tuinbouwgewassen was over het algemeen zeer goed. Het jaar 1915 kenmerkte zich door een Ievendigen handel in vee. Hooge prijzen werden daarvoor besteedbuitengewoon hoog waren de prijzen van paarden en veulens. De vruchtenoogst, als aardbeien, frambozen en bes sen was vrij goed, de prijzen daarvan hoog. Appels en peren waren er veel, de prijzen middelmatig. Boomgaarden treft men in deze gemeente niet aan, alleen enkele aanplantingen. De varkensmesterij had een voordeelig jaarde prijzen der varkens waren zeer hoog. Voor aanvoer van maïs werd van regeeringswege zorg gedragen. De aanvoer van kunstmeststoffen voor den land bouw, vond door den oorlog veel belemmering en was voor den landbouw van nadeeligen invloed. Koop- en huurwaarde der landerijen. De koopwaarde van bouwland in deze gemeente 129 bedroeg per H.A. ongeveer f 3500,voor kleigrond en f 2800,— voor zandgrond voor weiland per H.A. ongeveer f 3200,voor kleigrond en f 2300,— voor zandgrond. De huur per H.A. bedroeg f 125,— tot f 260,— voor bouwland (klei). - 125,— - 160,— (zand). - 80,- 140,— weiland (klei). - 80,- 120,— (zand). Wijze van bemesting. Ingevoerde werktuigen. Hoofdzakelijk wordt in deze gemeente stalmest gebruikt. Compost en beer voor de bouwlanden en tuingronden, kunstmest, beer en ier voor de weilanden. Als hulp- mest voor bouwland wordt gebruikt turfstrooiselmest in beer gedrenkt, superphosphaat, patentkali, chilisalpeter, kainiet en kalk. Wegens den oorlog werd geen slak- kenmeel ingevoerd. Ingevoerde werktuigen zijngrasmaaimachines, cultivators, land- en weiëg, ijzeren landrol, hooischud- der, hooiharkmachine, dorschmachines en bieten snijders. Mededeelingen aangaande de teelt van onderstaande gewassen. Rogge. Er werd dit jaar minder rogge geteeld dan vorige

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1915 | | pagina 67