72 10. de brug over de Hoofdgracht bij de Spittaalstraat, 11. de brug over de Hoofdgracht bij de Laarstraat, 12. de Berkelbogen, 13. de brug over de Berkel in den Coehoornsingel, 14. de brug of duiker in den Buitensingel, 15. de ijzeren draaibrug over de Noorderhaven, 16. de brug of duiker over de beek in den weg naar Emmerik, 17. de groote brug over de beek bij de weide Hel bergen, 18. de kleine brug over de beek bij de weide Hel bergen, 19. de Oostveensche brug, 20. de brug in den weg naar Tonden, 21. de duiker in den landweg langs het Galilée, 22. drie duikers in den Warnsveldschen weg, 23. twee duikers in den afweg naar de losplaats op de Lage Waarden, 24. het brugje naar de muziektent in het Coenenspark. De bruggen werden naar behooren onderhouden en verkeeren in voldoenden toestand. Van de trottoirs op de IJsselbrug werd een lengte van 60 M1. van nieuwe planken en onderleggers voorzien. Havens en Grachten. Gedurende het afgeloopen jaar behoefde in geen der havens gebaggerd te worden. De toestand van de houten voetschoeiïng aan de noordzijde van de Noorderhaven is gelijk zulks reeds in het verslag 73 over 1914 werd vermeld, zeer gebrekkig en eischt noodzakelijke herstelling. Van de vergunning van den Minister van Water staat d.d. 23 September 1912, No. 288, tot het maken van kunstwerken langs de gasfabriekhaven, welke ver gunning werd verleend tot uiterlijk 31 December 1915, werd geen gebruik gemaakt. In het jaar 1915 werd gedurende 24 dagen dat de natuurlijke loozing van de Binnengracht wegens hoog buitenwater was gesiremd, de Binnengracht met den daarvoor bestemden motor, geplaatst in het machine gebouw aan de Groensteeg, hoek Graaf Ottosingel, bemalen. Waar het in het afgeloopen jaar weer is gebleken hoe gewenscht het is de binnengracht op gezette tijden te kunnen spuien, ligt het in de bedoeling bij gelegen heid een voorstel te doen tot verplaatsing van den motor naar den tuin, behoorende bij het Gymnasium. Wanneer de centrifugaalpomp blijvend in de gracht wordt gesteld en de motor tot het in beweging bren gen van de pomp door electrische kracht wordt gedreven, vervalt ten eerste voor de gemeente de zeer kostbare bediening van de benzinemotor, terwijl het groote voordeel wordt verkregen dat de gracht telken male, wanneer zulks gewenscht wordt, kan worden droog gemalen en van frisch berkelwater worden voorzien. Deze verandering is zeer gewenscht. Ten einde misverstand te voorkomen wordt er op gewezen dat de benzinemotor toch benoodigd zal blijven voor de bemaling van de lage waarden. Van een gedeelte van de Zuiderhaven werd de

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1915 | | pagina 39