Bijlage Na. 20 tingsleer, waaraan 5 personen deelnamen. Daardoor kon beschikt worden over een grooter personeel, wat in het afgeloopen jaar, met de vermeerdering der ontsmettingen en de afwezigheid van een geoefend ontsmetter, die gemobiliseerd is, zeer te stade kwam. Zoodoende was het mogelijk soms in twee buiten gemeenten, tegelijk met werkzaamheden in de gemeente, op één dag ontsmettingswerk te verrichten. Inrichtingen. De ontsmettingsoven, thans bijna twee jaar in ge- gebruik, blijft uitstekend voldoen. In het begin van 1915 bleek de luchtpomp een klein gebrek te bezitten. Op zeer loijale wijze werd door den fabrikant de stoomluchtpomp door een geheel nieuwe vervangen en werden door de zorg van den vertegenwoordiger, den heer B. J. BEUMER, te 's-Gravenhage, alle kosten gedragen, welke deze omruiling met zich bracht. Eveneens deed hij de mengkraan voor de douche in de badkamer, door een andere vervangen, die beter en regelmatiger het water op de zelfde temperatuur levert. Voortdurend komen allerhande goederen aan om ontsmet te worden en steeds blijken geen der voor werpen door de ontsmetting geleden te hebben. Ten einde een besparing te krijgen in het gebruik van formalin, om zoodoende de onkosten per ont smetting te reduceeren, werd een andere wijze van ontsmetten gevonden en vanwege het Centraal-Labo- ratorium te Utrecht, bacteriologisch beproefd. De ver- Bijlage Na. 21 andering bestaat hierin, dat, in plaats van het gedu rende een vastgestelden tijd blijven doorvoeren van nieuwe formalin-dampen, de oven met zijn inhoud bijna geheel luchtledig gemaakt en met formalin-water- damp van bijna 60 °C. gevuld wordt. Wanneer de voor geschreven temperatuur ook onder in het toestel ver kregen is, wordt de luchtpomp stil gezet, alles afgesloten en minstens U/2 uur aan zich zelf overgelaten. De uitslag van de bacteriologische beproeving volgt hieronder. Beproeving op 3 Maart 1915. Oven gesloten om 11.28 Pomp aangezet 11.30 Vacuüm van 600 m.m. 11.40 Formalin-damp geheel door, thermometer beneden 57 °C. 11.48 Pomp stilgezet, alle kranen gesloten en het toestel U/2 uur aan zich zelf overgelaten. Met ventileeren begonnen om 1.18 Oven geopend 1.48 Formalingehalte. Onverdunde handelsformalin 35 1 Voor deze ontsmetting gebruikt 25 L. van 11.3 Na afloop der ontsmetting ble- over 24 F. van 10.9 Er werden voor de beproeving vijf soorten bacteriën gebruikt; deze waren in papieren pakjes gepakt en werden op verschillende plaatsen tusschen de goederen gestopt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1915 | | pagina 216