32 het vorige jaarde kwaliteit was echter veel beter en de prijzen zeer hoog. De opbrengst van de hooigrasverpachtingen, met inbegrip van de naweiden was in 1915 ongeveer 55 hooger dan in 1914. In het geheel was die opbrengst f 36019,De opbrengst van de op stamstaande haver, en het jonge ondergras en de klaver op de nieuw aangelegde en verbeterde weiden, bedroeg dit jaar f 499,25. De opbrengst van het rietgewas was ruim 140 hooger dan in 1914, terwijl het bloothooi op het „Helbergen" en de Varkensweide, nog een opbrengst gaf van f 466. De opbrengst der koeweiden op de Varkensweide en het „Helbergen" was in 1915 ongeveer 47 hooger dan in 1914, terwijl het grasgewas langs de buitenwegen een opbrengst gaf van f 196,—. De totale opbrengst van het hooigras, de naweiden het grasgewas langs de wegen, het strooisel en riet gewas, alsmede de haver en het blootgras, bedroeg dit jaar f 42041,75 of ruim 45 meer dan in 1914, hetgeen een buitengewone hooge opbrengst is. De opbrengst van een gedeelte der weilanden voorheen in erfpacht bij Jhr. H. A. Coenen (thans is deze grond aan de Gemeente overgegaan) was in dit jaar, aan hooigras en naweiden f 826,terwijl een weide daarvan verpacht is voor f 80,te zamen f 906,—. De drinkwaterkolken in de naweiden, werden naar behooren onderhouden, enkele nieuwe werden gemaakt, met bestrate toegangen. In de nieuw aangelegde, en verbeterde weide, langs den Vierakkerweg, alsmede op de Uiterwaarden, wer- 33 den vier nieuwe drinkplaatsen voor het vee gemaakt, waarvan de toegangen met steenen werden bevloerd. Niettegenstaande het koude weer in April en den vrij hoogen waterstand kon het vee op de hooge gronden, nog voor het meerendeel in het laatst van de maand April worden ingeschaard. Op de lage gronden kon dit eerst plaats hebben in de eerste helft van de maand Mei. De naweiden konden wegens het gunstige weer in den zomer, begin Augustus worden ingeschaard. De nachtvorst in de maand Juni had aan de voor jaarsgewassen, boonen en vroege aardappelen nogal schade aangericht. Wegens het daarop volgende gunstige weer viel de oogst van een en ander nogal mede zoodat de opbrengst goed was. De prijzen van groenten en vroege aardappelen waren zeer hoog, wat zijn oorzaak vond in de vele verzending naar het buitenland. Ook voor het leger werden groote hoeveelheden groenten geleverd. Begin Augustus was de uitvoer van aardappelen en uien, zoo groot, dat van Rijkswege de uitvoer tijdelijk verboden moest worden. Ook de uitvoer van granen werd verboden. Van de rogge moesten de landbouwers 3/5 van hun oogst beschikbaar stellen voor de gemeente2/5 gedeelte mocht voor eigen gebruik gehouden worden. Om verzekerd te zijn dat geen rogge uit de gemeente vervoerd werd, en niet overdadig voor veevoeder zou gebruikt worden, werd tijdens het oogsten de rogge- hoeveelheid op de landerijen opgenomen, waardoor men eenigszins verzekerd was dat, toen de landbouwers

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1915 | | pagina 19