2L8 Bijlage E. 6 laatste blijkt op dit oogenblik duidelijk, nu van de 23 leerlingen der hoogste klasse van School G er 13 zijn, die deze klasse voor de tweede maal doormaken. Een 7e klasse dus eigenlijk in de 6e. De Commissie had ten zeerste gehoopt met 1 Maart 1916 de 7e klasse aan School E te zien aanvangen; hare verwachtingen schijnen niet vervuld te zullen worden. Geleidelijk komt onder de nieuwe leiding deze school in beteren toestand; nieuwe schoolbehoeffen en leermiddelen zijn met zeer ruime hand toegestaan; een nieuwe feeken- methode (van Zwier en jansma) is ingevoerd, een nieuwe rekenmethode staat ingevoerd te worden. Voor de bibliotheek werd meer ruimte verkregen. Zoowel hier als op de andere scholen behalve A en B/C die geen bibliotheek bezitten - blijven deze boeken zeer vele lezers trekken; School H gaf bij een biblio- eek van 460 werken 2015 boeken uit. Aan School H werd voor schrijven een nieuwe methode (Hulseboom) ingevoerd, nadat het hoofd der school in 5 school vergaderingen dit vak cursorisch gedemonstreerd had. i« m combinatie der scholen A en B/C, waartoe 16 Maart 1914 werd besloten, stuit op verzet bij de loogere autoriteitenna een reorganisatie van het onderwijs aan School A zou deze school in deze gemeente met gemist kunnen worden; combinatie zou moeten leiden tot nieuwen schoolbouw en alzoo tot zeer hooge kosten, terwijl de vervolgklassen zeer klein maar ook zeer kostbaar zouden worden. Bij de reorganisatie van het lager onderwijs, in Maart 1914, werd tevens door den Raad besloten, dat het maximum aantal leerlingen per klasse 40 zou be- Bijlage E. 7 dragen. Dit getal wordt echter thans overschreden in klasse I van B/C (41), klasse I, II, III van D (43, 46, 48) en klasse V, VII en VIII van I (41, 44, 41). Wanneer zal dit Raadsbesluit kracht krijgen Zooals het vorig jaarverslag reeds vermeldde, kleven er aan de regeling van het handwerkonderwijs in deze gemeente verschillende gebreken; dit onderwijs maakte bij de Commissie een punt van bespreking uit. Het leek wenschelijk dit onderwijs geheel over te brengen op den Woensdagmiddag, onder vrijstelling van de twee laagste leerjaren, terwijl dan ook de jongens een vrijen middag zouden genieten; de onder wijzeressen, met het handwerkonderwijs belast op dezen middag, zouden daarvoor eene vergoeding ontvangen. De hoofden der Scholen D en F, waar een vakonder wijzeres dit onderwijs geeft, konden zich met deze voorgestelde regeling niet vereenigen, terwijl het onttrek ken van den Woensdagmiddag aan het gewone onderwijs op heftig verzet stuitte bij den districtsschoolopziener. Aan het eind van dit verslag is als bijlage gevoegd de salarisregeling, zooals die is vastgesteld 28 Sep tember 1914. Het is echter gebleken, dat de salarissen voor hef m. u. 1. onderwijs nogmaals een dringende verbetering behoeven, wil de gemeente de krachten daarvoor behouden en verkrijgen, die voor dit onderwijs noodig zijn. Het herhalingsonderwijs zag zijne leerlingen in de Scholen E en H stijgen, in deze laatste zelfs tot een getal van 61, zoodat de aanstelling van een tweede onderwijzeres volgde en een supplement-aanvrage voor de leermiddelen noodzakelijk was, die met bekwamen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1915 | | pagina 136