Bijlage E. 4 Wat het openbaar onderwijs betreft, heeft het van gemeentewege ook dit jaar niet aan het aanbrengen van verbeteringen ontbroken; in school F werden in twee lokalen banken en borden verplaatst, zoodat het hcht daar nu van links invalt. Toch zijn er in deze school nog steeds twee lokalen, die niet voldoen aan e afmetingen door de wet vereischt, zoo ook vele lokalen in school B/C. Op een verplaatsing van den ingang van school E is reeds in het vorig jaar verslag opmerkzaam gemaakt; het zou deze school zeer ten goede komen, indien de toegang naar den tioompjeswa! verlegd werd. Van de vier gebouwen voor bijzonder onderwijs s eekt de school aan het Oudewand ongunstig af bij de drie andere; het is te betreuren, dat de twee nieuw bijgebouwde lokalen aan de Katholieke school voor jongens nog niet in gebruik genomen konden worden de mobilisatie heeft dit verhinderd. Nog altijd zijn' hier twee onderwijzers afwezig en worden niet ver vangen; de zeven klassen zijn in vijf lokalen onder gebracht; een klasse is zelfs gesplitst en ondergebracht ij twee hoogere klassen; een ondeugdelijke toestand. Ook de school aan het Oudewand telt twee gemo- biliseerden, waarbij de landstormwet nog een derde voegde; twee tijdelijke krachten vervangen. Bij het openbaar onderwijs was de toestand: School D: twee gemobiliseerd, die echter voor het einde van het jaar teruggekeerd waren; School E: een korte vacature van 24 Aug. 8 Nov.; School Ftwee gemobiliseerd; School Héén gemobiliseerd en door den landstorm op 1 Sept. een tweede; School I: twee gemobiliseerd, Bijlage E. 5 die op 1 Januari 1916 terugkeerden. Tijdelijke krachten vervulden overal de vacante plaatsen, waardoor het onder wijs geregeld zijn gang kon gaan behalve aan School D. Met genoegen kan de Commissie constateeren, dat er over het algemeen in deze gemeente door het personeel met ambitie aan hun dikwijls zoo moeilijke taak ge arbeid wordt en dat het aan samenwerking tusschen hoofden en onderwijzers niet ontbreekt; ook waar gewerkt werd onder bijzondere omstandigheden, zooals aan School G, waar van 25 Maart 1914 tot 1 Dec. 1915 een hoofd der school ontbrak wegens ziekteverlof en vacature, en de leiding berustte bij den eersten onderwijzer, bleef het onderwijs zijn goeden gang behouden. Daardoor zijn aan deze school de slechte gevolgen van dezen toch zeer ongewenschten toestand uitgebleven; maar dat bij een ontslagverleening op 14 Dec. 1914 tegen 1 Maart 1915 de vacature eerst 1 Dec. 1915 vervuld werd, geeft toch den indruk dat er bij deze vacature iets op een of andere wijze ge haperd heeft. Aan School I werd na de zomervacantie een 7e leerjaar ingesteld, waarvan 13 leerlingen gebruikmaakten; al is dit aantal niet groot, het begin is er toch en deze gelegenheid tot verwerving van meerdere kennis zal hare begunstigers op den duur wel vinden. De Raad besloot reeds 28 Sept. 1914 tot invoering van een 7e leerjaar op een der beide Scholen E of G; de Com missie meende om verschillende redenen School E daarvoor het eerst in aanmerking te moeten brengen, al meende zij dat ook School G niet lang meer van een dergelijke toevoeging verstoken kon blijven. Dit

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1915 | | pagina 135