Bijlage B. 48 Beoordeeling. Omtrent de sluiting der flesschen zegt de Codex ali- mentarius: „Gepasteuriseerde melk, in flesschen verkocht, moet op zoodanige wijze verpakt zijn, dat de verpakking niet kan worden geopend, dan na verbreking van een zegel of sluitetiket." Op de monsters 4, 5, 7, 9, 13 en 16 ontbrak een sluit etiket, terwijl op de monsters 6, 12 en 19 het etiket niet zoo aangebracht was, dat alleen door verbreking hiervan de flesch geopend kon worden, derhalve waren 9 monsters niet behoorlijk verzegeld. Verder zegt de Codex hieromtrent: „Buitendien moet uit eene vermelding op het etiket blijken bij welke tempe ratuur en op welken dag of datum de melk is gepasteuri seerd". Op geen der etiketten was de temperatuur vermeld, waarop verwarmd was geweest, wel was op alle den dag aangegeven, waarop gepasteuriseerd was. Onder gepasteuriseerde melk verstaat de Codex melk, die gedurende een voldoend langen tijd op eene tempera tuur tusschen 65° en 85° C. verhit is geweest in de ver pakking, waarin ze wordt afgeleverd. Onder „laag gepasteuriseerde melk" verstaat hij melk, die bij hoogstens 71° C. bewerkt is en onder „hoog ge pasteuriseerde melk", melk, die bij eene hoogere tempera tuur is gepasteuriseerd. Wanneer de reactie van Storch binnen enkele seconden in donkerblauwe eindtint optreedt, is volgens den Codex Bijlage B. 49 de melk laag gepasteuriseerd; wanneer deze reactie binnen een half uur niet of hoogstens lichtblauw intreedt, is de melk hoog pepasteuriseerd. Volgens deze reactie zijn alle monsters behalve No. 14 hoog gepasteuriseerde melk. De Pyrocatechine-reactie moet volgens den Codex bij laag gepasteuriseerde melk positief en bij hoog gepasteu riseerde melk negatief uitvallen. Volgens deze reactie is dus monster No. 6 laag gepas teuriseerde melk en No. 14 vermoedelijk in 't geheel niet gepasteuriseerd. De Guajacol-reactie moet eveneens bij laag gepasteuri seerde melk positief en bij hoog gepasteuriseerde melk negatief zijn. Volgens deze reactie zijn alle monsters hoog gepasteuri seerd behalve No. 14, waar de sterke reactie weer aan rauwe melk doet denken. Katalase mag in geen geval optredenzij was evenwel aanwezig bij No. 14, zoodat deze melk niet gepasteuriseerd is en verder trad zij twijfelachtig op bij No. 2, 6, 8 en 10, waar zij wijst op eene minder nauwkeurige pasteurisatie. Wat het soortgelijk gewicht betreft, kan opgemerkt wor den, dat dit bijeenige monsters wat hoog is, zeker het gevolg van den tijd van het jaar. Het vetgehalte van No. 14 is abnormaal hoog en alleen te verklaren uit eene minder goede menging bij het tappen. De droogrest geeft geen aanleiding tot opmerkingen. Bij het onderzoek op zwevend vuil bleek de reinheid van de monsters 4, 6 en 14 onvoldoende te zijn en die van No. 20 en 22 twijfelachtig. Van de monsters 4, 6 en 14 werden de bezinksels door centrifigeeren afgescheiden en na zoo volledig mogelijke

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1915 | | pagina 111