Bijlage B. 32 mede te werken, gaf gevolg aan het nader schrijven van den Centralen Gezondheidsraad, liet een groot aantal exemplaren van dit geschrift drukken en deed daarna aan elke woning in deze gemeente een of meerdere daarvan uitreiken. In totaal werden op deze wijze bijna 5000 exemplaren verspreid. Met voldoening maakt de Commissie melding van de bereidwilligheid der Zutphensche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, om bovendien nog door hare tusschen- komst tot de verspreiding van een aantal dezer geschriftjes mede te werken. Tweehonderd exemplaren werden daartoe aan die vereeniging tot dat doel gegeven. Daar het de Commissie bekend was, dat door personen wonende in de nabijheid der stallen van de cavalerie- kazerne, veel last van vliegen werd ondervonden, richtte zij een schrijven tot den garnizoenscommandant, om ook zijne medewerking in de bestrijding van het vliegengevaar te vragen. Deze gaf in zijn antwoord aan de Commissie kennis, daartoe gaarne bereid te zijnop zijne aanvrage werd hem een aantal exemplaren van het geschriftje ter verspreiding gezonden. In Juni ontving de Commissie van een bakker het verzoek hem te willen inlichten op welke wijze hij de vliegen kon bestrijden, waarvan hij in zijne bakkerij veel last had. De Commissie stelde een onderzoek in, waarbij haar bleek dat deze vliegen in hoofdzaak door het raam aan de straat binnenkwamen. Zij gaf in overweging dit raam van vliegengaas te voorzien. Bijlage B. 33 De Commissie stelt zich voor, ook in het volgend jaar den strijd tegen het vliegengevaar met kracht voort te zetten. Naar aanleiding van het artikel over „benzolvergiftiging door negrine", voorkomende in het maandblad van den Centralen Gezondheidsraad van October 1915, richtte de Gezondheidscommissie een schrijven tot den Directeur van gemeentewerken en den Directeur der gemeentegasfabriek en waterleiding om deze ambtenaren te waarschuwen, tegen het gebruik dezer verfstof in ruimten die slecht geventileerd kunnen worden. Van den Hoofdinspecteur ontving de Gezondheidscom missie eene circulaire, waarbij hij namens den Centralen Gezondheidsraad hare aandacht vestigde op eene Commissie bestaande uit de heeren: Prof. R. H. Saltet, Dr. M. G. Rin geling, Dr. N. H. Swellengrebel en Dr. J. J. van Loghem, die zich ten doel stelt een onderzoek te doen naar de Nederlandsche rattenbevolking in verband met het pest- gevaar. De Gezondheidscommissie werd uitgenoodigd ter bereiking van dit doel, hare medewerking te willen ver- leenen. Na bespreking dezer circulaire kwam het de Commissie wenschelijk voor, deze zaak aan te houden, totdat door haar nadere inlichtingen hierover waren ingewonnen. Daarna bleek dat het de bedoeling was na te gaan de aanwezigheid van de zwarte rat, daar deze blijkbaar uit sterft en door de bruine rat geheel wordt verdrongen. Besloten werd pogingen in het werk te stellen tot het vangen van enkele zwarte ratten en het verzamelen van gegevens omtrent hare vind- en nestelplaatsen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1915 | | pagina 103