Bijlage B. 28 van Gelderland had gericht met verzoek hen te willen inlichten, of plannen tot het oprichten van een provincialen keuringsdienst in voorbereiding zijn of wel het voornemen bestaat deze aangelegenheid eerlang ter hand te nemen Dientengevolge heeft de Gezondheidscommissie er zich toe bepaald aan de Commissie te Winterswijk mede te dee'en, wat door het gemeentebestuur hier ter stede reeds was gedaan. De Gezondheidscommissie hoopt dat door vele Gezond heidscommissies in Gelderland gevolg zal worden gegeven aan het voorstel dat van Winterswijk is uitgegaan en dat deze gezamenlijke pogingen bij het Provinciaal Bestuur tot een gunstigen uitslag zullen leiden. Hierdoor zou wor den verkregen dat ook door deze gemeente werd gedeeld in de voordeelen aan een keuringsdienst verbonden. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ontving de Commissie afschrift van een adres door haar aan den gemeenteraad gericht, waarin zij o.m. de aandacht vestigde op de hoogst onzindelijke en onhygiënische wijze, waarop naar hare meening de ter markt gebrachte groenten en vruchten worden uitgestald en den Raad voorstelde de uitstalling van eetwaren op de straat te verbieden en te verordenen dat daartoe tafels of schragen worden gebruikt van voldoende hoogte. De Kamer verzocht de Gezond heidscommissie bij den Raad van hare instemming met dit voorstel te doen blijken. Uit het rapport door eene subcommissie hierover uitge bracht bleek, dat deze van meening was dat elke pogino- om de behandeling van levensmiddelen zindelijker te maken door de Gezondheidscommissie moest worden toegejuicht' Bijlage B. 29 maar dat dit voorstel om zijne onvolledigheid geene onder steuning verdiende, in aanmerking genomen de zeer onhygiënische wijze, waarop diezelfde groenten behandeld worden, vóór zij ter markt worden uitgestald. De subcommissie voegde hier nog aan toe, dat door het verspreiden van betere begrippen over de behandeling der groenten vóór zij ter markt worden gebracht en veiling in eene van gemeentewege opgerichte fruithal of veilings gebouw, naar hare meening, meer kans zou bestaan, dat het doel in het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken beoogd, verwezenlijkt zou worden. De Gezondheidscommissie vereenigde zich met den inhoud van dit rapport. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd onder overlegging van een afschrift daarvan, medegedeeld, dat de Commissie op grond van dit advies niet bereid was, van instemming met dit voorstel blijk te geven. De Commissie ontving een schrijven van het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen, waarin de aandacht er op gevestigd wordt, dat bij de behandeling en verkoop van voedingsmiddelen hier te lande, in de meeste gevallen zoo weinig rekening wordt gehouden met de eischen der hygiënehet hoofdbestuur acht het noodig, dat door het vaststellen van. plaatselijke verordeningen, zooveel mogelijk de strijd worde aangebonden tegen het gevaar, waarmede van deze zijde de volksgezondheid wordt bedreigd. De Commissie nam van deze circulaire kennis, doch vond voorloopig daarin geen aanleiding, dit onderwerp nader in behandeling te nemen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1915 | | pagina 101