86 le. zeven brandspuiten, tevens losse aanjagers, welke als volgt zijn geplaatst: twee in de Hoven, twee op het Broederen Kerkplein en drie op den Paardenwal. 2e. drie vaste aanjagers: een in de Hoven, een aan den weg naar Laren en een op den Boompjeswal. 3e. zes brandkraanwagens, geplaatst als volgt: wagen No. 1 in de Raadhuissteeg, 2 aan den Graaf Otto-singel, 3 op den Paardenwal, 4 op de Nieuwstad bij de kazerne, 5 op het Broederen Kerkplein, 6 aan de Havenstraat bij de broodfabriek. Aan het politiebureau en aan den politiepost aan den Devenierweg, zijn ten dienste van de politie brand kraanslangen wagens (in totaal 2) geplaatst van kleine afmetingen, bestemd tot directe hulp bij begin van brand. In de gemeente zijn 137 brandkranen op de water leiding gesteld, terwijl daarenboven nog buiten de bebouwde kom der gemeente zeven diepe pijpwellen aanwezig zijn, waarvan zes in de Hoven en een aan den weg naar Laren. Bij den vasten aanjager aan den weg naar Laren bevindt zich een bergplaats, voorzien van dezelfde gereedschappen als in de brandkraanwagens aan wezig zijn. De plaatsing der brandkranen is aangeduid door 87 een merk in de straatlantaarns en door bordjes met nadere plaatsaanduiding. Verder behooren bij de brandweer: een mechanische brandladder, een wagen met brandladders, redmiddelen, reservegereedschappen, geplaatst in de bergplaats aan den Paardenwal, ter wijl in verschillende gemeentegebouwen theofakkels werden geplaatst, dienende tot directe hulp bij het uitbreken van brand. In den brandkraanwagen der politie en in den reservewagen bevinden zich de noodige middelen tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Aan het telephoonnet zijn aangesloten: de woningen van den Generalen Brandmeester, den adj. Generalen Brandmeester en den Hoofdopzichter der Gemeentewerken, het Politiebureau, de politieposten aan den Deventerweg en in de Hoven, het pompstation der waterleiding, de stokerij der gasfabriek, en de woning van den pijpmeester bij den slangenwagen der politie, terwijl een afzonderlijke telefoonverbinding bestaat tusschen het politiebureau en de torenwacht. Bij inspectie en oefeningen worden geregeld de daarbij ontdekte gebreken onmiddellijk hersteld. Het brandweerpersoneel bestaat bij iederen spuit en slangenwagen uit een opperbrandmeester, één of twee brandmeesters, twee of drie pijpmeesters en voorts de noodige. manschappen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 46