56 De in het vorige jaar verbeterde gronden van blok ken 15, 16, 17 en 18 brachten dit jaar op aan hooi- gras met de naweide, f 165,— per H.A., tegen in 1913, toen er haver op was geteelt f 149,—. De opbrengst was per H.A. in 1912 f 132,— en in 1911 f92,—. De opbrengst van de op deze wijze verbeterde gronden is dus aanmerkelijk vooruitgegaan. Omschrijving en wijze van uitvoering der werkzaam heden van een gedeelte 4en kloot Nieuwe Rijswaard op de uiterwaarden. De werkzaamheden op deze gronden werden uit gevoerd op de volgende wijze: In het noordelijke gedeelte werd de êerste put uit gegraven en een strook zand daarmede op de aange geven hoogte gebracht. Daarna werd de uitgegraven put met zand gevuld tot ongeveer 30 c.M. beneden de aangegeven hoogte en daarover weer de volgende uit te graven strook vette grond gewerkt en zoo werd doorgewerkt tot dit gedeelte geheel op hoogte was gebracht. Het lage en moerassige gedeelte werd met zand aangevuld, eveneens tot 30 c.M. beneden de aangegeven hoogte en daar werd een laag uitgegraven vette grond opgebracht van den meer vasten onder grond, waarvan het zand gehaald was. Telkens om de 2 M. breedte werd dit bewerkstelligd, tot al het zand op die wijze was ondergewerkt en er een vol doende laag vette of humusrijke aarde overheen was 57 gewerkt. Het geheele terrein werd op eene hoogte gebracht van gemiddeld 5.50 M. -j- N.A.P., zoodat thans deze grond voor wei- of hooiland in orde ge maakt kan worden. Voorheen lag deze grond als riet- en biezenland op een hoogte van 4.50 tot 4.80 M. N.A.P., had een geringe opbrengst en stond voor een groot gedeelte van het jaar onder' water. Voor verbetering der Varkensweide werd door den Hoofdopzichter der landerijen een plan ingediend, dat voorloopig echter niet tot uitvoering kwam. In overleg met de Commissie van bijstand voor de landerijen, besloten Burgemeester en Wethouders, den Directeur van Gemeentewerken op te dragen een plan te doen maken met begrooting van kosten, ter inpol dering van de Varkensweide. Voor het maken van dit plan werd een som van f 950,— beschikbaar ge steld. 26 October werd bovengenoemd uitgewerkt plan met begrooting door den Directeur der Gemeente werken ingediend. In een vergadering d.d. 9 Decem ber met de Commissie van bijstand, is genoemd plan besproken, doch wegens de hooge kosten vond men het niet gewenscht dit uit te voeren en werd besloten het vroeger door den Hoofdopzichter der landerijen ingediende plan, met eenige wijziging daarvan, te doen uitvoeren. Bij wijze van werkverschaffing besloot de Raad de stortplaats aan den Warnsveldschen weg op te heffen en dit terrein te doen ophoogen en het na de op hooging voor bouwland te bestemmen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 31