Bijlage R. 36 Geschiedenis De eerste diakenen der Nederl. Herv. Diaconie worden in 1591 genoemd. Vroeger bezat deze diaconie in de achterbuurten verschillende woningen, waarin zij arme lieden gratis liet wonen. Deze woningerj, heeft zij langzamerhand verkocht, zoodat zij er nu geene meer bezit. Verschillende alleen staande mannen en enkele vrou wen zijn door de diaconie bij landbouwers in Hall en Eerbeek uitbesteed. Zij betaalt voor ieder dezer personen gemiddeld ongeveer f 160 per jaar. Nog heeft zij te Hengelo (G.) drie weezen uitbesteed. In de Groenesteeg heeft de diaconie een hofje, dat tot vóór eenige jaren Oude Vrouwenhuis genoemd werd en daarna in Diaconiehofje is herdoopt. In blauwe zerksteen staat boven den ingang van dit hofje het volgende te lezen: OUDE VROUWENHUIS van de DIACONIE der HERVORMDE GEMEENTE. GEBOUWD 1865. Het hofje is eigenlijk de voorzetting van de Keppels- armenhuizen, welke in 1415 door Evert van Keppel, De heer H. W. A. Behrens heeft over de geschiedenis der Nederl. Hervormde Diaconie te Zutphen vele gegevens verzameld, welke, naar ik hoop, weldra in druk zullen ver schijnen. De heer Behrens was zoo beleefd, mij enkele bijzonder heden uit die geschiedenis mede te deelen. Bijlage R. 37 kanunnik der St. Walburg in de Proostdijsteeg wer den gesticht en tijdens de Reformatie (14 juli 1604) in het bezit der Nederl. Herv. Diaconie kwamen. Zij werden later naar de Halterstraat verplaatst, op den hoek der Dieserstraat tegenover het gebouw, dat thans bij de Nederl. Israëlitische Gemeente in gebruik is. De Nederl. Hervormde Diaconie verkocht dit hofje in 1865. Het bestond toen uit 17 woningen onder één dak met een open plaats en werd uitsluitend door vrouwen bewoond. Door dien verkoop kwam het in het bezit van den steendrukker Volkersz, die het ge heel liet afbreken en er een woonhuis voor in de plaats zette. De Nederl. Hervormde Diaconie liet ondertusschen in de Groenesteeg een geheel nieuw hofje bouwen, dat in het najaar van 1865 werd betrokken. Het be stond uit 18 eenkamerwoningen voor één persoon. Het Oude Vrouwenhuis werd in 1908 vergroot, waarvoor de heer H. A. Ezerman, architect, een plan met begrooting had opgemaakt. De aanbesteding had 25 Februari 1908 plaats. Van de 18 woningen, waaruit het bestond, werden er 4 afgebroken en 20 nieuwe bijgebouwd. Onder die 20 zijn er zes voor twee personen (man en vrouw, of twee vrouwen). Bijdragen en Mededeelingen van Gelre, deel III, blz. 15. In 1865 werden deze woningen nog het Oude Vrouwenhuis of Keppels huizinge genoemd. De Nederl. Hervormde Diaconie had vroeger op de Rozengracht tus- schen de „Latijnsche school" en de poort voor de Ros- molensteeg nog vijf armenhuisjes staan, welke „Keppels huiskens" genoemd werden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 265