5 IB Bijlage R. 24 Het doel van het O. en N. Gasthuis is dus: 1. het verplegen van zieken en 2. het verplegen van krankzinnigen. Ook worden tegen betaling zieken en krankzinnigen opgenomen. Tot voor korten tijd werden behoeftige krankzin nigen, te Zutphen woonachtig, gratis in het O. en N. Gasthuis verpleegd. Door Burgemeester en Wet houders werd echter op de gemeentebegrooting 1915 een post voorgedragen, om daaruit te kunnen betalen eene toelage van f 50 per patient en per jaar, mits de gemeente haar recht kan doen gelden op de rijksbij drage ad f 40 per patient en per jaar, bedoeld in het Kon. Besluit van 24 November 1900, no. 40. Deze post is in de raadsvergadering van 9 November 1914 goedgekeurd. Volgens art. 41 van het bovengenoemde reglement wordt jaarlijks in de maand December aan 24 behoef- tigen, door provisoren daartoe aangewezen, hoofdelijk de som van f 1,50 uitgereikt ter vervanging van het oudtijds door het Oude en Nieuwe Gasthuis gegeven Mannetjesmaal. Deze maaltijd, gegeven in gevolge eene bepaling in den stichtingsbrief van het Nieuwe Gasthuis, was reeds in 1822 vervangen door eene uitkeering van 30 stuivers per hoofd aan 24 armen. In 1772 evenwel gaf het O. en N. Gasthuis dien maaltijd nog. Wij lezen erover in de „Geographische Beschryving van de Provintie van Gelderland", Am sterdam 1772, blz. 217: Bijlage R. 25 „eens in het jaar is 'er eene voorname maaltijd daar veel fatzoenelyke Lieden op verzogt worden, en daar men zeer wel wordt onthaalt, zoo met eeten als drinken, en tot in de nagt vrolyk is; dit noemt men het Mannekes maal, of na den Zutphenschen dialect het Mentiekes maaV Geschiedenis Het O. en N. Gasthuis is ontstaan uit de vereeniging van twee gestichtenhet Oude Gasthuis of het Gasthuis van den Heiligen Geest, dat in de 14de eeuw tot stand kwam, en het Nieuwe Gasthuis, dat in de tweede helft der 15de eeuw door Engelbert Kreynck en diens echtgenoote, Jutte van der Voerst, met behulp van anderen werd gesticht en waarvan zij het voortbestaan verzekerden door den stichtingsbrief van 22 Februari 1442. Het Oude Gasthuis lag tusschen het Bornhof en de Bernhardsteeg, het Nieuwe in de Spiegelstraat (thans het gebouw der Nederl. Herv. Diaconie). Zoolang het Nieuwe nog niet bestond, werd deze naam aan het Gasthuis op de Markt gegeven, omdat het klooster Spittaal, dat insgelijks zieken en behoeftigen verpleegde, ouder was. Het Spittaal wordt reeds 11 October 1268 Een beknopt overzicht der geschiedenis van het O. en N. Gasthuis werd door mij gegeven in het Verslag over den Toestand der Gemeente in 1910, bijlage P. Aldaar deelde ik tevens den stichtingsbrief van het Nieuwe Gast huis mede; die van het Oude Gasthuis bestaat sinds lang niet meer.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 259