Bijlage F a. 4 Eczeem2 Bewaarschool aan den Paardenwal. In Maart 1911 werd een aanvang gemaakt met het geregeld onderzoek der kinderen, dat bij de kleinsten slechts kon bestaan in eene oppervlakkige beschou wing. De grootere kinderen lieten een onderzoek naar de functie van oog en oor toe en het was op vallend, dat een betrekkelijk gering aantal afwijkingen voorkwamen. Flet voornaamste werk onder de kleinen is het zorgen voor en opvoeden in reinheid, een groote taak in het belang van de volksgezondheid, waarbij men nog veel zal te kampen hebben met onverschil ligheid van de ouders. Nauw hangt hiermede samen de bestrijding van besmettelijke ziekten, het tegengaan van de verspreiding, voorzoover de wettelijke voor- sch i if ten hierin niet voorzien. Gelukkig kwamen deze ziekten slechts zeer sporadisch voor, en waren er dit jaar geen uitgebreide maatregelen noodig. Gebouwen en lokalen. Omtrent de gebouwen en lokalen der 3 lagere scho len kan verwezen worden naar de vorige verslagen, slechts zou ik nog op de wenschelijkheid willen wij zen van eene uitbreiding van het speelterrein der school in de Hoven. Veel laat het gebouw van de Bewaar school aan den Paardenwal te wenschen over. De onoogelijke gang en vestibule, welke dienst doen als vestiaire, en waarop eenige slecht ingerichte privaten uitkomen, doen bij 't binnenkomen der school al zeer onaangenaam aan. Slecht verlicht is het lokaal der Bijlage Fa. 5 jongste kinderen, terwijl het aangrenzende speellokaal hieruit slechts tweedehandsch licht krijgt, benevens direct daglicht uit een paar kleine hoog aangebrachte ramen. De overige lokalen zijn beter, vooral de speel lokalen, die hooger van verdieping zijn, dan de leer- lokalen. De ventilatie kan èenigszins verbeterd wor den, indien men enkele ramen zoo wijzigt, dat zij van onderen kunnen worden geopend. Het gemis van waschgelegenheden wordt sterk gevoeld. Een dringende verbetering dienen de banken der lagere klassen te ondergaan, het zijn zeer ver ouderde voor 3 en 4 kinderen, die te laag zijn, een veel te smalle zitting hebben en een te groote afstand tusschen tafelblad en zitting; zeer wenschelijk zijn tweepersoons banken zonder de genoemde euvelen. Vergrooting van de speelterreinen zal der school zeer ten goede komen en haar meer recht geven op den naam van ware „kindertuin", een streven, waarvoor zeker velen warm voelen na de boeiende voordrachten van Dr. GUNNING en Mevr. SCHOOK— Verboom, dezen winter alhier gehouden over den tegenwoordigen stand van het Bewaarschoolonderwijs. Ik wil dit verslag eindigen met een paar opmer kingen van algemeenen aard. In de eerste plaats wil ik met een enkel woord wijzen op het euvel, dat men op de school in de Hoven en op de Bewaarschool aan den Paardenwal aantreft, n.l. het zitten van twee klassen in één lokaal, waardoor men op de Bewaar school 70 tot 80 kinderen in één lokaal te zamen vindt. Dikwijls is reeds gewezen op de nadeelen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 160