Bijlage B. 40 verkoop behandeld wordt, van groote beteekenis is voor de gezondheid van hunne afnemers. Niet alle in Zutphen wonende leveranciers werden door ons bezocht, omdat behalve door dezen, hetzij direct of indirect, n.I. door tusschenkomst der Zutphensche en Eefdesche melkinrichtingen, een groot quantum der in de gemeente gebruikte melk, door elders wonende veehouders geleverd wordt. Een onderzoek naar de samenstelling der melk wordt door ons voorloopig niet noodig geoordeeld, omdat hier niet, zooals elders, een geregeld toezicht op de levens middelen bestaat en het vóór alles gewenscht is, dat men met de verbetering der productie-plaatsen, de wijze van bewaring enz. enz. een aanvang make. Opdat de hierboven medegedeelde misstanden, zoo niet geheel weggenomen, dan toch zooveel mogelijk beperkt worden, is het naar onze meening wenschelijk, dat door de Gezondheidscommissie bij Burgemeester en Wethouders de noodzakelijkheid worde betoogd van de totstandkoming eener verordening, waarbij de invoer, het vervoer, de bewaring, de aflevering en de samenstelling der melk'aan toezicht worden onderworpen. Bijlage B. 41 Bijlage VIII. RAPPORT betreffende de dcor de Zut phensche melkinrichting geleverde „ge- zondheidsmelk." Naar aanleiding van de advertentie voorkomende in de Zutphensche Courant van den 6d™ November 1906, en een terzelfder tijd verspreide circulaire, waarin de Directeur der Zutphensche melkinrichting, de heer Haverkorn van Rijsewijk, bekend maakt, dat van af dien datum bij hem verkrijgbaar is en dan ook werkelijk geleverd is „Gezond- heidsmelk," waarvan o.m. in voormelde advertentie en circulaire wordt medegedeeld, dat deze melk in het volste vertrouwen door een ieder ongekookt gebruikt kan wor den en speciaal is aan te bevelen voor zuigelingen, zwak ken en zieken, hebben wij ingevolge Uwe opdracht den 10<ien December j.l., dus -j- 5 weken na het plaatsen der advertentie en het verspreiden der circulaire, een bezoek gebracht aan den stal van den leverancier van de „Gezond- heidsmelk," den heer Wagenvoort te Brummen. Bij dat bezoek bleek ons dat niet, zooals in de adver tentie en circulaire beweerd wordt, de dieren staan op een gemetselden vloer met eene gemetselde goot, waaruit de faecaliën onmiddellijk verwijderd wordenmaar dat men bezig was met het verbeteren van den stal, door van een potstal een groepstal te maken. Op zich zelf is dit reeds een groot voordeel, omdat de zindelijkheid en reinheid er in hooge mate door bevorderd worden. Dat het melken der koeien van den heer Wagenvoort niet geschiedt met strenge voorzorg ter voorkoming van

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1906 | | pagina 135