Bijlage A. 8 tonnendragers met de geheele bediening van dat stadsgedeelte belast. Hiervoor werd het personeel uitgebreid met twee tonnendragers en ééne bespanning. Het mocht gelukken, in den regel, des voormiddags met het verwisselen der tonnen gereed te komen Weliswaar was gedurende korten tijd na het plaatsen der nieuwe tonnen, de verwisseling daarvan niet zoo vroeg afgeloopen, doch dit kwam door ongeoefend heid van het personeel met het nieuwe materieel, de nieuwe indeeling der wijken en de wijze, waar op voor dezen dienst door een der aannemers de bespanningen geleverd werden. De tonnen uit de kazernes en eenige verafgelegen stadsgedeelten moesten echter nog in den middag verwisseld worden. Op 31 December 1906 stonden uit: in gemeente gebouwen 14 tonnen. politie 7 riiks 77 gestichten g4 scholen ]40 woningen, werkplaatsen enz. 2843 Totaal 3145 tonnen. Het aantal verwisselingen is met het in werking treden der, in den aanvang genoemde verordening, nog gestegen, zoodat thans gemiddeld 750 tonnen per dag verwisseld worden. Het reinigen en ontsmetten der tonnen moet door de nieuwe maatregelen nu ook in korten tijd ge- Bijlage A. Q schieden, waarbij het blijkt, dat de tonnenwaschloods veel te klein wordt om dit naar behooren te ver richten; het eerste wasschen heeft dan ook meestal buiten plaats; bij slecht weer is dit echter niet te doen en dan ondervindt dit werk direct vertraging. Bij gebrek aan zand, ontstaan door hoog water, werd voor het dichtmaken der tonranden van de houten tonnen, fijn turfstrooisel gebruikt. b. Beerputten. Er werden dit jaar 43 beerputten geledigd. Meer en meer wordt geklaagd over de verouderde wijze van ruimen. Ook het putruimen door landbouwers geschiedt op zeer onvoldoende wijze, zoodat gewoonlijk op de straat de sporen van dit werk zichtbaar zijn. In aanmerking nemende den stank, die niet alleen voor bewoners van het perceel waar de put gelegen is, maar ook voor de omwonenden ondragelijk is, verdient het aanbeveling dit ruimen op pneumatische wijze te doen geschieden, te meer daar tegenwoordig met niet al te hooge kosten uitstekende inrichtingen te verkrijgen zijn en deze kosten zelfs nog geleidelijk teruggewonnen worden door de meerdere opbrengst der vergoeding, omdat men dan eerder er toe zal overgaan den beerput te doen ledigen dan dit nu het geval is en door de afschaffing van den nachtarbeid. De afvoer van faecaliën in 't algemeen is hier ter stede eigenlijk nog weinig geregeld; er zijn vele wo ningen waaromtrent van dezen afvoer niets bekend is. Ook bestaat er bij het publiek twijfel op welke wijze

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1906 | | pagina 108