Bijlage A. 0 een nieuwen voerman het werk uitgelegd en de route gewezen worden, wat veelal niet eens begrepen wordt, zoodat weder een gemeente-arbeider moet worden medegegeven. Gedurende dit jaar moesten niet minder dan 8 voer lieden, wegens onbruikbaarheid of brutaliteit, van het werk worden weggezonden. Zeer gunstig staan hier tegenover de resultaten, verkregen met de twee gemeente werklieden, die dit jaar dienst deden als voerman met twee gehuurde paarden: met deze lieden kon veel meer en beter werk verricht worden. Deze proef kan dan ook niet anders dan goed ge- slaagd genoemd worden en zal hiermede met de volgende begrooting rekening worden gehouden. Verzamelen van faecaliën, Door Uwen Raad werd in April van dit jaar eene verordening vastgesteld, regelende vergoeding voor het verstrekken van diensten door de Gemeente reiniging. Hierbij werd onder meer bepaald, dat voor den af voer van faecaliën eveneens vergoeding verschuldigd is, en wel: voor het wisseltonnenstelsel voor elke ton 1 maal per week verwisseld 1,50 verwisseling meer dan 2 1,— voor het beerput ruimen: voor den eersten ketel v 150 eiken volgenden n Bijlage A. 7 Woningen van 2,— huur en minder per week, zijn vrijgesteld. De ontvangsten van een en ander zijn geraamd op 3000 per jaar. a. Wisseltonnenstelsel. Deze dienst onderging eene belangrijke wijziging. In April werd het noordwestelijk deel der stad voorzien van ijzeren tonnen en werden deze met de nieuwe ijzeren tonnenwagens verwisseld. Deze tonnen, welke geheel vervaardigd zijn naar het, door den Directeur geconstrueerde model, vol doen uitstekend. De zeer eenvoudige sluiting met gummiring, is tot nog toe zeer voldoende gebleken. De wagens kunnen 42 tonnen bevatten, staande in twee lagen; zij kunnen zeer gemakkelijk uitgenomen en geplaatst worden. De stankverspreiding met dit materieel is uiterst gering; nu beide soorten, houten en ijzeren tonnen, tegelijk in gebruik zijn, kan gemakkelijk geconstateerd worden, dat de nieuwe tonnen en wagens te verkiezen zijn boven de oude. De 4 afdeelingen voor de tonnendragers, die door telkens bijvoegen, eigenlijk niet meer afgebakend warendoch vrijwel door elkander liepenwaardoor de dragers veel tijd verspilden aan het heen en weer trekkenwerden opgeheven en de stad, mede in ver band met de nieuwe tonnen, verdeeld i:i 5 wijken; in elk dezer wijken werden de daarvoor bestemde 2,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1906 | | pagina 107