Door de langdurige regens, vooral in den nazomer, hadden ze echter andermaal last van den hoogen waterstand. De dammen langs het lijnpad, in het vorige jaar aangelegd tot keering van het water, moesten op last van den Rijkswaterstaat geslecht wordendaar echter het water in den zomer niet zoo hoog was, dat er gevaar bestond voor overstrooming der Uiterwaarden, behoefden geen nieuwe dammen opgeworpen te wordenen kon den de Uiterwaarden met de stoompomp vrij goed droog gehouden worden. Het waren de lage weilanden langs de Voorstonden- sche beek en den ouden IJssel welke het meest te lijden hadden van den buitengewoon natten zomer, daar de wateraanvoer zoo groot was, dat zelfs bij een middelbaren waterstand op den IJssel niet voldoende geloosd kon worden. De groote omweg, dien het water moet maken bij het zeer geringe verval, zal steeds een beletsel blijven om eene goede afwatering te verkrijgen. De opgehoogde dijk langs de weiden de Elshorsten op de Marsch hield zich goed, alleen het westelijk gedeelte had nog al van het winterwater geleden, zoo- dat hieraan herstellingen moesten geschieden. Nog werd dit jaar eene zomerkade, lang circa 400 meter, gemaakt, over een gedeelte van de Marschweide en de weide het Kerkhof, langs den IJssel gelegen, waarvan de kosten bedroegen f 145, Met de verbetering van weilanden, vooral wat betreft de afwatering van lage grondenwordt geregeld voort gegaan, door het opgraven van bestaande slooten, en voor zoover het noodig blijkt, het graven van nieuwe. 33 Zoo werden in de Kijfsdijken dit jaar afwateringsslooten opgegraven en wel 600 meter hoofdafwateringssloot en 500 meter tochtsloot. De verkregen grond werd over de weide verdeeld en uitgestrooid, evenals de grond afkomstig uit de sloot in de Tichelkuilen, welke het vorige jaar was opgegravendeze grond werd fijn gewerkt en over het land verspreid, doch aangezien er veel scherven in warenmoest de weide geheel worden uitgeharkt, om de scherven te verwijderen. Op verschillende plaatsen, zooals langs den Marsch- weg en in de Marschweidelangs den weg over het Helbergen, en langs den Lage Waard op den Over- marschwerden de doornenhagen uitgehakt en ingebon den, en voor zooveel noodig ingeplant; de afkomende doorns werden publiek verkocht. De grenssteenen en palen langs de bouwlanden en in de hooiweiden werden wederom nagezien, zoo noodig vernieuwd en de van de plaats geraakten opnieuw in de richting gezet. De werkzaamheden op de landerijen waren ook dit jaar wegens het koude en natte voorjaarsweder en den hoogen waterstand over het algemeen laat. De weilanden leverden voldoende gras voor het vee en ook het beplanten en bezaaien van de bouwlanden kon geregeld geschieden en ondervond geen belemme ring de opbrengsten van de land- en tuinbouwgewassen kunnen over het algemeen goed genoemd worden waartoe het zachte najaarsweder medewerkte, zoodat de najaarsgewassen lang konden doorgroeien en het vee hiermede geregeld kon worden gevoederd. 32

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1903 | | pagina 18