Bijlage 8 R. RlJKSE, wegens drie jaren onafgebroken dienst in de tweede klassetot de hoogste klasse bevorderd. Aan school F werd de heer J. Mellink, wegens het behalen der hoofdakte tot de 2e klasse en de heer R. KOERSELMANwegens drie jaren onafgebroken dienst in de tweede klasse, tot de hoogste klasse bevorderd. Aan school H werd de heer E. J. WASSINK, wegens drie jaren onafgebroken dienst, bevorderd tot de 2e klasse. De inrichting, de gang en de resultaten van het onderwijs op de verschillende openbare scholen zijn bevredigend, het onderwijzend personeel doet, ieder naar zijn krachten, zijn plicht. De Commissie meent, dat aan school H eene zevende klasse dient te worden toegevoegd. De leerlingen dier school komen voort uit het meest gegoede deel van den arbeidersstandwaar de ouders een open oog hebben voor de groote beteekenis van goed en vol doend onderwijs. Deze zijn er zóó van doordrongen, dat kinderen van twaalf jaren te jong zijn, om de school te verlaten, dat de groote meerderheid der leerlingen eerst op ruim dertienjarigen leeftijd van de school genomen wordt. Op school H bestaat dus feitelijk een zevenjarige leertijd, er behooren dus daar zeven klassen te zijn. Daarbij komt, dat de overgang der leerlingen niet, zooals het behoort, beheerscht wordt door de gemaakte vorderingen, maar door de beschikbare ruimte in ieder lokaal. Reeds enkele jaren deed zich dit bezwaar in meer dere of mindere mate gevoelen; thans echter is de toestand van dien aard, dat, terwijl in de hoogste Bijlage E. 9 klasse 42 leerlingen zijnwaarvan slechts een viertal met 1 Maart de school verlaat, er in dat lokaal slechts 8 leerlingen der 5e klasse kunnen bijgevoegd worden, daar er slechts 46 zitplaatsen zijn, terwijl 25 leerlingen der 5e klasse moeten bevorderd worden. Uit het bovenstaande volgt, dat, nu het zoo duide lijk blijkt, dat op school H door de omstandigheden een zevende leerjaar geleidelijk is bijgekomeneene zevende klasse dringend noodzakelijk is geworden. De aanstelling van eenen onderwijzer of eene onder wijzeres en het aanbouwen van één of twee lokalen moet daarvan het noodzakelijk gevolg zijn. In de schoolvergaderingen, krachtens de verordening op het Openbaar Lager Onderwijs gehouden, werden hoofdzakelijk onderwerpen over paedagogiek en metho diek behandeld, terwijl op enkele scholen ook de bevordering der leerlingen tot een onderwerp van dis cussie gemaakt werd. Op school A werden 3op school B/C 4, op school D 3, op school E 2, op school F 3op school G 3op school H op school 3 schoolvergaderingen gehouden. Hoewel enkele hoofden in hunne rapporten verklaren, nog niet van het nut der schoolvergaderingen overtuigd te zijn, bleek het toch der Commissie uit de notulen dier schoolver gaderingen dat de resultaten niet anders dan gunstig kunnen genoemd worden. Op het einde van het vorige jaar is eene Vereeni- ging opgericht tot instandhouding van schoolbibliothe ken te Zutphen. Het bestuur dier Vereeniging bestaat uit de heeren Jhr. Mr. D. O. Engelen, Dr. B. C. Goudsmit, J. B. Kobus en J. Lindeboom.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1898 | | pagina 90