3° gemeentegrond eene kade gelegd, ter hoogte van het lijnpad langs den linker IJsseloever, ter lengte van 2315.M'., en eene afzonderlijke uitloozing voor de gemeentelanderijen gemaakt, bestaande in een flin- ken gemetselden uitlaatduiker, waarbij een gemetselde pompkelder voor de centrifugaalpomp. In gewone toestanden bijven nu de gemeentegronden van het beekwater bevrijd, terwijl het regen- en kwel water daarvan zonder bezwaar door de machine kan afgemalen wordenzoodat meerdere zekerheid tot droog- houden is verkregen. De bovengenoemde werken, waartoe bij Raadsbesluit d.d. 31 October 1898 machtiging werd verleend, wer den op den 25 October 1898 aanbesteed voor de som van 6280,- In verband met den buitengewoon gunstigen lagen waterstand werden door den aannemer H. A. Averdijk de werken met kracht aangevangen en voortgezet, zoo dat deze ongeveer 15 December 11. voor de iBte maal werden opgeleverd. Daarna werd door plotselingen snellen was der rivier het geheel geinundeerd, zoodat de nieuwe aardewerken bijzonder goed zijn ingewaterd, de noodige inklinking hebben kunnen verkrijgen, en met grond mag worden verwacht, dat het geheel aan de gestelde verwachtingen zal voldoen. De terreinen aan den Houtwal werden opnieuw voor zes jaar aan verschillende personen verhuurd tegen 2,50 en 4,per 100 MA De toestand der landerijen in 1898 kan, op enkele uitzon deringen naover het algemeen gunstig genoemd worden. De winter was ook dit jaar bijzonder zacht, alleen in de maanden Februari en December daalde de ther mometer enkele graden beneden het vriespunt. De werkzaamheden konden daardoor geregeld voortgaan alleen in het voorjaar ondervonden deze nog al eenige vertragingniet alleen op de lage wei- maar ook op de lage bouwlandendaar deze een geruimen tijd door den hoogen waterstand overstroomd werdenen er verscheiden pachters voor de tweede maal die gronden moesten bewerken, bezaaien of beplanten, daar het eerste gezaaide door het water was verloren gegaan. Ook de koude regen- en hagelbuien belemmerden den groei van vele voorjaarsgewassen, de nachtvorsten deden nog al eenige schade, niet het minst aan de vruchtboomen die, hoewel ze flink bloeiden, toch zoo veel hadden geleden, dat er zeer weinig vruchten in het najaar te oogsten waren. Het vee kon, wat betreft het hooge weiland, op tijd naar de weide worden gebracht, daar er voldoende gras washet inscharen op de lage weiden kon eerst geschieden in het laatst van Mei of begin Juni, daar vóór dien tijd het weiland door het hooge water overstroomd wasenkele pachters hadden het vee vóór het hooge water in de weide gebracht, doch moesten dat weer tijdelijk naar den stal brengen. Niet alleen het buitendijks gelegen weilandmaar ook het binnendijks gelegen land, had veel te lijden, daar tijdens den hoogen waterstand op de rivier het en kele dagen regende, zoodat het binnenwater spoedig gelijk stond met het buitenwater. Daar de lage weg naar Vierakker voor het grootste 31

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1898 | | pagina 17