cholera te zijnwerden dan ook de genoemde inaatre- regelen op dien lijder toegepast. Den heer Tjeenk Willink werd weder liet toezicht opgedragen op de ontsmetting en. ten einde daarbij be hulpzaam te zijn, werden drie Werklieden der gemeente te zijner beschikking gesteld. In het voormalige Rechts- gebouw waren weder de noodige hulpmiddelen tot ont smetting aanwezig en vanwege het Oude en Nieuwe Gasthuis werden brancards en personeel tot het vervoer, alsmede lokalen in het gebouw voor besmettelijke zie ken tot opname van eventuëele lijders beschikbaar ge steld. De schepen, welke vóór de stad op de rivier kwamen, werden gevisiteerd, waartoe de stadsgenees heer werd aangewezen en de personen van het schip konden slechts den wal bezoeken bij vertoon van een bewijs van visitatie, aan den kademeester af te geven. Het onderzoek van het water uit de drinkwaterleiding werd ook dit jaar weder geregeld voortgezet en had in den regel elke maand plaats. De uitkomsten waren ook thans weder zeer bevredigend en de, bij het chemisch onderzoek verkregen cijfers vertoonden, wel is waar, eenige afwisseling, doch bleven binnen de grenzen, die voor zuiver drinkwater gesteld zijn, terwijl abnormale bestanddeelen of stoffen, die op verontreiniging van het water wijzen, niet werden aangetroffen. Uit bezoeken, door de leden der commissie aan de prise d'eau Ge bracht, bleek ook, dat de zuivering der filters geregeld 3 plaats had en deze in zeer goeden staat verkeerden. Naar aanleiding der quaestie van het drinkwateron- derzoek ontvingen wij van U in de maand Februari 1893 ter inzage een aan U gericht schrijven van den hoogleeraar van O Verbeek de Meijer te Utrecht, waarin deze onze beschouwingen over dit punt in het vorige Jaarverslag voor ongegrond verklaarde. Daar de hoogleeraar echter geen enkel argument voor die mee- nmg aanvoerde en zich er toe bepaalde „geen tijd" te hebben om op onze uitvoerige wetenschappelijke argu menten te antwoorden, en alzoo zonder eenigen schijn van bewijs onze conclusies verwierp, hadden wij de eer U bedoeld schrijven terug te zenden onder de opmer- king, dat het der Gezondheidscommissie geen aanleiding gaf om aan hare beschouwingen van het Jaarverslag iets toe te voegen. Overigens kunnen wij thans berichten, dat het stand punt der Gezondheidscommissie aangaande dit punt ook in het afgeloopen jaar meer en meer bevestigd werd. De uitkomsten van het bacteriologisch onderzoek bleken voortdurend van zeer twijfelachtigen aard te zijn en de eischen, die door het Duitsche Reichsgesundlieitsamt in de door dit lichaam gepubliceerde „Erfahrungssatze aan gefiltreerd drinkwater gesteld waren, bleken later met de ervaring volkomen in strijd te zijn. In de con ferentie, die den 21en October 1893 te Berlijn gehouden werd door de eerste autoriteiten uit verschillende landen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1893 | | pagina 63