102 -fei vermijdingzooveel mogelijk van storingen door contacten of het breken van draden en dus in het belang van een geregelden en onafgebroken dienst, zijn de steun punten vooral in de nabijheid van het centraal-station op betrekkelijk korte afstanden van elkaar geplaatst. Er zijn vier hoofdrouten, aangeduid met de letters A, B, C en D Gedeeltelijk is gebruik gemaakt van palen en gedeeltelijk van stellingen op daken. Daar Waar zulks zonder ontsiering of ongemak voor het ver keer kon geschieden, is aan het gebruik van palen de voorkeur gegeven, en dat wel omdat in het algemeen de daken, alvorens er eene stelling op aangebracht kan wordenaanzienlijke kosten voor versterking vorderen. Overal waar het noodig bleek, is dit dan ook op flinke en afdoende wijze geschied, zoodat klachten of moeielijk- heden dienaangaande niet te wachten zijn. Tevens is niet verzuimd op elk dak eene geschikte ladder aan te brengenzoodat de pannen nimmer verlegd of beschadigd behoeven te worden, en den bewoners ook uit dien hoofde geen last wordt aangedaan. Voor de stellingen zelve is de keuze gevallen op zoo genaamde pijpstellingen, die vooral in Duitschland, waar de plaatselijke netten in handen van het Rijk zijneene uitgebreide toepassing hebben gevonden en waarvan ook in ons land het doeltreffende bereids is bewezen. De opgaande stijlen bestaan uit pijpen, die door het dak 103 heengaan en van binnen met beugels aan de spanten en balken worden bevestigd. Tusschen deze stijlen bevinden zich de ijzeren dwarsarmen, waaraan de isolatordragers met isolatoren zijn geschroefd. Tevens bevindt zich aan elke stelling eene loopplankdie het werken aan de draden zeer vergemakkelijkt. De stijlen zijn van boven afgedekt, of wel zoodanig omgebogen, dat de draden er door kunnen binnengebracht worden. Moet de stelling vergroot worden, dan kan dit op eenvoudige wijze geschieden door het aanschroeven van nieuwe stukken pijp aan de bestaande en het bijplaat sen van dwarsarmen. Voor kleinere stellingen kan met eene enkele pijp volstaan worden. Het gewicht der stellingen is bij deze constructie tot een minimum teruggebracht, hetgeen vooral met het oog op de daken, van groote beteekenis is. Niettemin is zij zeer solide, terwijl het geheel een aangenamen indruk maakt. De palen welke binnen de bebouwde kom der ge meente geplaatst zijn en deel uitmaken van een der vier hoofdrouten, bestaan uit deugdelijk grenenhout met eene gemiddelde dikte van 35 cM. Hunne lengten ver schillen van 18 tot 25 M al naar gelang de omstan digheden dit vorderen. Zij zijn 2,75 M. diep ingegra ven. Het gedeelte, dat zich in den grond bevindt, is gebrand en overvloedig bestreken met carbolineum. Overigens zijn de palen in hun geheel met deze bederf werende zelfstandigheid geschilderd. Route A Wijnhuis Nieuws tad. BLaarstraat. CRaadhuis. DStation en Havenstraat.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1893 | | pagina 53