8 Eén leerling der Ille klasse legde het exa men voor de Militaire Akademie af, doch zon der goed gevolg, zoodat hij in dit jaar zich nogmaals aan dezelfde proef zal wagen. Over het gedrag der leerlingen valt over het algemeen niet te klagen. De Comm. v. Toez. heeft dan ook slechts twee leerlingen uit de Ye klasse vóór zich zien verschijnen, die zich aan onbehoorlijk gedrag in de les van den Heer Balland hadden schuldig gemaakt. Eene scherpe berisping viel hun daar ten deel. Inrichting der De regeling van het onderwijs in de Fran- lessen. sche taal heeft eindelijk haar beslag gekregen. Door de daartoe benoemde Raadscommissie (zie Yerslag van het vorige jaar) is in de Raads vergadering van 1 April een nieuw voorstel ingediend, waarbij aan de wenschen der Comm. van Toezicht was te gemoet gekomen, en tot welks aanneming door ons Collegie dan ook geadviseerd werd. Het werd daarop door den Raad in zijne Vergadering van 6 Mei aange nomen, en alzoo werd besloten: le. De IIIe klasse te splitsen, ook voor het onderwijs in de Fransche taal, en in bei de afdeelingen het onderwijs op te dragen aan den Heer Balland. 2o. Het onderwijs in beide afdeelingen der He klasse te doen geven door de leeraren van Hasselt en Balland; 3o. Voor de vermeerdering van het aantal 9 les-uren den Heer van Hasselt eene ver hooging van jaarwedde van f 400,toe te kennenen 4o. De regeling met 1 September 1889 in werking te doen treden. De Comm. v. Toezicht besloot verder de lessen in de IIe klasse zoodanig te regelen dat de Heeren Balland en van Hasselt ieder 2 uren in klasse IIs en 2 uren in klasse lib zou geven, met dien verstande, dat de eer ste zich zou belasten met het grammaticale gedeelte, en de tweede met de vertalingen uit het Fransch in het Nederlandsch. De tot stand gekomen regeling heeft, naar de meening van de Comm. v. Toezichtslechts dit bezwaar, dat de Heer van Hasselt nu verkregen heeft 31 les-uren 's weeks (met inbe grip van zijne lessen op het Gymnasium), waar door de taak voor dien leeraar in der daad te vermoeiend is te achten. De tijd moet leeren in hoeverre dit bezwaar als overwegend te beschouwen is. Bij den aanvang van den nieuwen cursus 1889/90 deed zich een nieuw bezwaar op. Het bleek toen, dat de IIIe klasse 38 (later 37) leerlingen telde; en de behoefte aan splitsing voor die vakkenwelke tot nog toe niet ge splitst waren, deed zich gebiedend gevoelen. Het waren de vakkenAardrijkskunde, Staats inrichting en Boekhouden. Yoor het Hand- en

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1889 | | pagina 60