l)e Gezondheids-Commissie had reeds de eer hij het vorige jaarverslag als bijlage een overzicht bij U in te dienen van den toestand van alle openbare pompen hier ter stede. Hoewel in het afgeloopen jaar in dit opzicht nog niets is verbeterd, meent de Commissie, na de vele opofferingen van tijd en arbeid door haar aan dat onder zoek besteed, geen nieuwe voorstellen meer te moeten doen en de verdere behandeling dezer zaak aan het Gemeentebestuur te moeten overlaten. De Commissie had daarna de eer eene missive te ontvangen van Burgemeester en Wethouders, in dato 2 November 1882, waarbij haar afschrift werd toegezonden van een bij het Gemeente bestuur ingekomen rapport van den Gemeente-Architect die daarin het betoog trachtte te leveren, dat proefnemin gen tot het verkrijgen van beter drinkwater, in het bij zonder op den Paardenwal, doelloos zouden zjjn, daar zij geen kans op goeden uitslag opleveren zouden. De Gezondheids-Commissie kon zich echter met de beschou wingen, in het voornoemde rapport vervat, niet vereenigen en had de eer in hare missive van 6 November 1882 U de gronden voor hare meening uiteen te zetten. Bij eene geschikte wijze van boring meende de Commissie, dat op verschillende punten in deze Gemeente goed drink water zou te verkrijgen zijn, vooral daar dit gelukt is bij verschillende particulieren hier ter stede door het slaan van Norton-pijpen. In haar schrijven, in dato 10 October 1882, richtte de Commissie tot U het verzoek om de tonnen voor den faecaliën-afvoerdie afkomstig zijn uit woningen, waar besmettelijke ziekten heerschenafzonderlijk te merken en die niet in gebruik te geven in onbesmette woningen ten einde de verspreiding van de besmetting zooveel ny 3 mogelijk tegen te gaan. Het was der Commissie aange naam van U de toezegging te mogen ontvangen, dat voor het afzonderen en het merken der bedoelde tonnen zooveel mogelijk zal worden zorg gedragen. Verder had de Commissie de eer in dezelfde missive Uwe aandacht te vestigen op de minder goede qualiteit van het Carbolzuur, dat voor de reiniging der tonnen dient en waardoor die zuivering in den laatsten tijd, naar het schijnt, op minder voldoende wijze geschiedde. De, door U, ingevolge deze opmerking, toegezegde monsters van het Carbolzuur, dat voor de reiniging dient, hoopt de Commissie, bij ontvangstaan een onderzoek te onder werpen. Daar in den laatsten tijd op verschillende plaatsen arsenicum-houdende verfstoffen zijn ontdekt in sommige weefsels, vooral in het zoogenaamde Crétonno, werden ook door de Commissie verschillende monsters van die stof, die hier ter stede verkocht wordt, scheikundig onder zocht. In twee der monsters werd de schadelijke verf stof gevonden en in één daarvan zelfs eene vrij aanzien lijke hoeveelheid. De leveranciers, waarvan deze monsters afkomstig zijn, besloten dan ook deze stoffen niet in den handel te brengen. In het personeel der Gezondheids-Commissie kwam in het afgeloopen jaar geene wijziging voor. De aftredende Voorzitter Dr. H. W. van Rhijn en de aftredende Secretaris Dr. A. J. C. Snijdeks werden als zoodanig herkozen en lieten zich die keuze welgevallen. Namens de Gezondheids-Commissie Dr. A. J. C. SNIJDERS, Secretaris.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1882 | | pagina 64