4 op het Lager Onderwijs, welke bepaalt, dat „ter ver krijging van eene acte van bekwaamheid voor buis- of schoolonderwijs in een of meer vakken, vermeld in ait. 2 onder 1. m. en n. wordt vereiscbt bet bezit der acte van hoofdonderwijzer", een beletsel moet geacht worden voor het verkrijgen van onderwijzers, in het bezit eenei aanteekening voor vreemde talen. "Wij deelen daaromtrent het gevoelen van vele schoolautoriteiten, die het genoemde artikel niet in het belang achten van het lager onderwijs, en zijn in de gelegenheid geweest, in deze gemeente de schadelijke gevolgen er van herhaaldelijk te ondervinden. Wij hebben ons daarom den 12 October j.l. gewend tot Z. M. den Koning met een adres, dat tot strekking had, om op wijziging van artikel 65 al. 2 aan te dringen^ en hebben de verschillende commissie's van toezicht in het land om adhaesie verzocht. Yelen hebben zich met de strekking er van kunnen vereenigen, anderen niet (1). Over den toestand der schoolgebouwen en schoolloka len valt het volgende op te merken: De nieuwe lokalen, die aan school A zijn toegevoegd, voldoen alleszins aan de eischendie men er aan stellen mag. Alleen meenen wij er op te moeten wijzen, dat het noodig zal zijn, de ramen dier lokalen van jalouziën te voorziendaar het zeker isdat zij anders in het voorjaar en in den zomer geheel onbruikbaar zullen zijn, omdat zij dan gedurende een groot gedeelte van den dag door de zon zullen worden beschenen. Met aandrang herhaalt de Commissie nogmaals de klachten, die jaarlijks geuit moeten worden omtrent het 5 gebouw voor school D bestemd. Eene radikale verande ring, gepaard met eene verplaatsing naar een geschikter terrein, kan alleen genezing aanbrengen. Wij vleien ons, dat de tijd niet ver meer verwijderd zal zijn, dat de school D. zal gehouden worden in een gebouw, dat al thans aan de laagste eischen van ruimte, ventilatie en plaatsing beter voldoet dan het tegenwoordige. Op de uitbreiding van school F. gelooven wij niet meer te behoeven aan te dringennu alle voorbereidende maatregelen tot de verbouwing genomen zijn. Wij mo gen met grond verwachten, dat wij in een volgend ver slag met voldoening zullen kunnen wijzen op de groote verbetering in de inrichting van dit gebouw. Omtrent den toestand der lokalen van de bijzondere scholen kan de Commissie over het algemeen een guns tig verslag uitbrengen. Eeue uitzondering maakt daarop echter de school van den Heer O. Kouwenaar. Nie mand, met de lokaliteit dier school bekend, zal beweren, dat deze, wat ruimte, ventilatie en netheid betreft, vol doende kan geacht worden. De leermiddelen op de openbare scholen zijn in zeer voldoenden toestand. Op voorstel onzer commissie zijn door het dagelijksch bestuur der gemeente zoodanige maatregelen genomen, dat de aanbestede leermiddelen thans op den behoorlijken tijd in het bezit van de hoof den der scholen komen. Sedert 1 September worden op de scholen A en B, aan de kinderen van ouders, die zulks verlangen, de schoolboeken mede naar huis gegeven. Het getal leerlingen der lagere scholen in deze ge meente blijkt uit den volgenden staat: (1) Het aclrea ia als bijlage achter dit verslag opgenomen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1882 | | pagina 49