adviseren een langer verlof ook voor den volgenden win ter te vragen, dewijl de nadeelen, verbonden aan de tij delijke waarneming van een zoo gewichtig leervak als de Wiskunde, waarvoor in het leerplan zulke zware eischen worden gesteldzich te sterk haddon doen ge voelen, waardoor dat vak niet tot zijn recht kon komen, zoodat in het belang van het onderwijs de tijdelijke re geling niet langer mogt blijven voortduren. De lieer Janssen, die onze bezwaren als juist erkende, vroeg hierop zijn ontslag, hetwelk hem tegen 1 September eer vol door den Gemeenteraad werd verleend. Met leed wezen zagen wij den jeugdigen, kundigen leeraar 01 s Gymnasium verlaten en hopen dat hij later hersteld in het Vaderland zal mogen terugkeeren. In zijne plaats werd kort daarop als leeraar in de Wiskunde door den Gemeenteraad benoemd de Heer A. A. Beekman die op 1 November zijne betrekking aanvaardde. In Juljj werd door den Gemeenteraad het onderwijs in de Natuur- en Scheikunde voor don volgenden cursus opgedragen aan den Heer Dr. B. C. Goudsmit, tegen eene verhoogde toelage, dewijl de wijze waarop die vroeger geregeld was, tot moeijelijkhedcn aanleiding had gegeven, zoo als uit het medegedeelde in ons vorig ver slag kan blijken. De leeraren kweten zich met ijver van hunne taak. Even als een vorig jaar moest er echter ook nu weder door ons gewaakt worden tegen het doen verrichten van overmatig huiswerk. Waar bijkans voor elk leervak een afzonderlijk leeraar wordt gevonden en de leer lingen dikwijls voor de zes schooluren van één dag, hun werk voor zes verschillende leeraren moeten gereed maken, is het licht te begrijpen dat al meent ook elk 5 leeraar dat het door hem opgegeven werk niet te veel tijd zal vorderentoch het totaal van dat zesvoudige werk den boschikbaien tijd zou kunnen overschrijden. Wil het onderwijs, ook voor het vervolg, goede vruch ten dragen dan moet gezorgd worden dat er tijd over- blijve voor ontspanning ea vooral voor de noodige nacht rust eu dat het werk niet behoeft verricht te worden tot te laat in den avond of voortgezet te worden tot een nachtelijk uur. Evenals alle mensclien hebben ook leerlingen van een Gymnasium slechts beperkte krachten en vermogens en het werk moet zich daarnaar regelen. Slechts door onderling overleg der leeraren en goed toezicht kan deze moeijelijke zaak, waarbij tevens van den anderen kant gezorgd moet worden dat de beschik bare tijd zoo goed en nuttig mogelijk worde besteed, naar bobooien geregeld wordenen wij vertrouwen dat de noodzakelijkheid van zulk een overleg meer en meer levendig zal gevoeld en erkend worden. Over het gedrag der leerlingen en hun ijver valt over het algemeen niet te klagen, alleen meenen wjj te moe ten opmerken dat beter en meer gebruik zou kunnen gemaakt werden van do gelegenheid om de Gymnastiek te beoefenen. Die lessen worden door een zeer gering aantal leerlingen bezocht en het schijnt dat vele leer lingen en hunne ouders niet genoeg overtuigd zijn van het nut van zulke ligchaamsoefeningen. Waar wij aan het slot van vorige verslagen met een enkel woord melding maakten van het gebouw waarin de lessen gegeven woiden, dan viel er gewoonlijk niet veel goeds te melden en moesten wij ons bepalen tot den wensch dat spoedig een beter en doelmatiger gebouw zou kunnen betrokken worden. In 1882 werd eindelijk

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1882 | | pagina 41