52 Het van het Rijk ontvangen voorschot ingevolge Art. 45 der wet bedraagt f 16316,70. Van het Rijk werd een subsidie, ad f 580,— on va - gen voor bijdrage in de tractementen der onderwijzers. Geen subsidien werden door de gemeente aan de on derwijzers der bijzondere scholen verstrekt daar deze, twee in getal, sedeit 1 September 1881 zijn veranderd in openbare scholen. De kosten van liet lager onderwijs hebben bedragen als volgt. Qvasfi 87 a. Jaarwedden der onderwijzersT d'ö»o,o< b. Vergoeding aan onderwijzers, aan het hoofd van scholen staande, wegens gemis van vrije woning c. Toelagen voor kweekelingen d. Ilerhalingsonderwijs e. Stichten van schoollocalen en onder wijzerswoningen f. Instandhouden van schoollocalen en onderwijzerswoningen g. Iluur van schoollocalen en onderwij zerswoningen h. Aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen i. Aanschaffen en onderhouden der schoolboeken, leermiddelen en school- behoeften I Verlichting cn verwarming en schoon houden der schoollocalen I. Plaatselijk schooltoezigt m. Vergelijkende examens n Schoolbibliotheken Belooningen en eereblijken 1800,— 264,57' 6626,50 1526,21 2541,55» 2081,24' 125,— 24,95 53 Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het Uittreksel uit het verslag der Plaatselijke Commissie van Toezigt op 't Lager On lerwijsdat hierachter als bijlage is gevoegd. II- Herhaling-, Zondag- Werk- en Bewaarscholen. Aan school E. is eene avond-herhalingsschool verbonden. Aan deze school worden alleen meisjes toegelaten, die den vollen leeftijd van 12 jaren bereikt hebben. Het hoofd der school bijgestaan door eene onderwijzeres geven aldaar onderwijs. Aan de alhier bestaande Zondagschool werd door twee onderwijzers aan ongeveer 25 mannelijke en 190 a 200 vrouwelijke leerlingen onderrigt gegeven in het zingen en in het lezen van den Bijbel. De Gemeente bewaarscholen zijn drie in getal: eene voor den meer gegoedenstand met ééne hoofdonder wijzeres en 3 helpsters, waarop 98 kinderen; aan deze school is eene handwerkschool verbonden, welke door 50 leerlingen werd bezocht; eene voor betalenden en niet betalenden met ééne hoofd onderwijzeres en 10 helpsters waarop 419 kinderen; en eene voor betalenden en niet betalenden (in de Hoven) met ééne hoofonderwijzeres en 2 helpsters waarop 94 kinderen. 1 erder bestaat hier eene bijzondere bewaarschool voor R. C. tellende circa 337 kinderen; aan het hoofd van die school staat eene hoofdonderwijzeres bijgestaan door 7 helpsters, en eindelijk eene kleinkinderen- of maitressen- scliool met ééne onderwijzeres en ongeveer 6 kinderen. Het verslag omtrent den toestand der Gemeentelijke Bewaarscholen volgt hierna als bijlage. v

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1882 | | pagina 27