42 HOOFDSTUK VI. Medische iPolitie. a. Toestanden welke invloed kunnen uitoefenen op de volksgezondheid. Even als in 't vorige verslag is meegedeeldis de toe stand der openbare wegen, goten, riolen, sekreten, uri noirs en van de openbare gebouwen in de Gemeente goed. Ter bevordering van frischheid werden de straten bij warm weder eenige malen per dag met water besproeid- De pleinen en straten alwaar de veemarkten gehouden werden, werden na afloop daarvan, tot bevordering van reinheideveneens met water besproeid. Voor den geregelden afloop der openbare goten en rio len wordt zooveel mogelijk zorg gedragen. Geregeld vond de lediging der zinkputten plaats. Op de mestverzamelingen wordt streng toezigt gehou- en de daarop bestaande verordening krachtig nageleefd. De burgerij wordt in de gelegenheid gesteld om zich kosteloos te ontdoen van de uit hunne woning afkomende vuilnis en faecaliën. De van gemeentewege, op verschil lende straten geplaatste vuilnisbakken werden op tijd ge ledigd. Geregeld wordt zorg gedragen voor de noodige water- verversching door middel van spuijing der binnengrachten. Aangaande de uitbreiding van het tonnenstelsel en de veranderde inrigting van openbare gebouwen verwijzen wij naar het daaromtrent medegeelde onder Hoofdstuk V hiervoor. 43 h. Heerschende ziekten. 1. Opgaven omtrent het voorkomen van typhus, pok ken roodvonkmazelenkwaadaardige keelziekte kinkhoest en tusschenpoozende koorts. Van 1 Januarij tot 28 Julij en van 24 Oct. tot ultimo Dec. 1882 zijn in deze Gemeente 112 gevallen van ma zelen voorgekomen, waarvan één met doodelijken afloop. Die ziekte verkreeg zulk eene uitbreidingdat zij den 28 Julij als epidemisch heersohende werd verklaard, welke verklaring den 24 October d. a. v. is opgeheven. In dat tijdvak kwamen 147 gevallen voor, waarvan 7 met doodelijken afloop. Door Diphtheritis werden aangetast 14 personen, waar van er 3 zijn overleden, door Roodvonk werden er aan getast 5, door Typhus 4, waarvan 2 met doodelijken afloop en door Febris Typhoidea 3. Verder is deze Gemeente van besmettelijke ziekten verschoond gebleven. V n Gemeentewege werden alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen, en vooral in de geringe buurten in ruime mate de ontsmettingsmid delen toegepast en kosteloos de noodige hulp verleend. c. Begraafplaatsen. 1. Opgave van de wijzigingen in de uitgebreidheid of de inrigting der begraafplaatsen aangebragt. De Algemeene Begraafplaats (voor Hervormden en Roomsch Katholieken) en de Begraafplaats voor Israëlie ten bevinden zich in voldoenden staat. Wijziging in de uitgebreidheid of inrigting had niet plaats. In 1882 werd het volgende getal lijken ter aarde besteld:

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1882 | | pagina 22