28 nen (verkeerd loopea van de Berkel) en vloeit in ver- eeniging met het bovengenoemde van de doorlaten in den Warnsveldschen weg, naar de Marsch, waardoor de straatweg naar Deventer over eene aanzienlijke lengte werd geinundeerd. In de bebouwde kom der Gemeente werden door het verkeerd loopen der Berkel enkele lage gedeeltee gein undeerd, en werden zooveel mogelijk voorzieningen ge nomen, of door het maken van steigers en het leggen van planken de gestremde communicatie hersteld. Bij den hoogen stand van November brak de dam door, van wege de Spooi wegdirectie in de sloot bij de Buitensocieteit gelegd waardoor het terrein geheel werd geinundeerd. Door aanzienlijke versterking van dien dam en door het opkisten van den Dcventerweg werd bij den hoogen stand in Januarij het buitenwater gekeerd. Het kwel water bereikte in dat afgesloten gedeelte eene hoogte van 7,73 M. -+- A P. b Zoodra de rivierstand rijst boven het peil der Binnen gracht 6,50 M. -t- A.P. worden de duikers gesloten en is dus de afwateriug gestremd. Door krachtige bemaling met de locomobile werd h< t kwel- en regenwater uitgepompt zoodat de bewoners van dat gedeelte der stad bijna geen last hebben ondervonden. Gedurende November en December heeft die bemaling plaats gehad gedurende 27 dagen en in Januarij gedu rende 18 dagen. Ook de Vliegendjjk bij de Hoendernestersluisdreigde over te loopen en moest over eene lengte van ongeveer 160 Meter worden opgekist. Aan het eind van den keermuur in de Hoven bij de 29 IJsselbrug moesten insgelijks kistingen worden gesteld bij de woning van Christiaans. Wanneer de rivier een stand van 8,50 te Zutphen bereikt, wordt de Yoorsterpolderdijk gevaarlijk en zoo die al stand houdt begint deze over te vloeijen en wordt die polder geinundeerd. Het verhang der rivier van Zutphen tot het beneden eind van den Voorsterpolder bedraagt ongeveer 50 c. M. zoodat zich het inundatiewater bij het genoemde peil ter hoogte van 81 A.P. verspreidt over dien polder en tevens de Overmarsch tot den straatweg naar A oorst in- undeerd. Behalve eenige lage gedeelten bij den tol ligt de straatweg ongeveer op 8,20. Bij meerdere hoogte moet die weg opgekist of gedijkt worden hetgeen dan ook in December en in Januarij geschied is, nadat reeds vooraf de schotbalken in den Emperduiker waren ingelaten. Ofschoon zulks reeds meermalen is geschied hebben thans die schotbalken bijzonder veel nut gedaan. Door die afsluiting van den Emperduiker en de opkisting aan den straatweg bleef, behalve een deel der Gemeente Brummen bijna de geheele Hoven van Inundatie bevrijd. Terwijl toch het water aan de Noordzijde eene hoogte bereikte van 8,33 M. -+- A.P. bleef dit aan de Zuidzijde eene hoogte van 6,75 M., •+- een verschil dus van 1,58 M. De belanghebbende ingezetenen waren daarvoor zeer dankbaar. De kosten aan een en ander besteed hebben bedragen voor het opkisten van den straatweg naar Voorst, idem van den Yliegendijk, voorzieningen in de gemeente, be maling der binnengracht enz.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1882 | | pagina 15