'20 Gymnasium. Het nieuwe Gymnasium op den hoek van het 's Gra venhof in December 1881 voor de eerste maal opgeleverd, werd na de Paaschvacantie in 1882, in gebruik genomen en in de Zomervacantie geheel afgewerkt en in orde op geleverd. Het gebouw bevat: 7 klasse-lokalen; 1 kamer voor den rector; 1 kamer voor vergaderingen van curatoren en voor docenten; 1 wachtkamer; woning voor den cla viger, lokalen voor privaten, urinoir, vestibule en gangen. De oppervlakte bedraagt zonder de speelplaats 370 M2 en de gezamenlijke inhoud 5120 M3. De kosten van het gebouw hebben bedragen f 28500, benevens f 2600,voor het meubilair, waarvan gedu rende het jaar 1882 zijn betaald f 1912,38. De overige kosten komen op vorige dienstjaren. Pompen. Het onderhoud der pompen vorderde eene uitgaaf van f 513,73. Straten en Pleinen. Tot verbetering van den gebrekkigen waterafvoer van de terreinen achter de Groen steeg en Polsbroek werd een nieuw riool gelegd in de Groensteeg. Dit riool, met den bodem ter hoogte van 6,20 M. -+- A.P. liggende, mondt in de binnengracht uit en is door een duiker on der den voormaligen vestingwal bij de Groensteeg in ver binding met de buiten- of hoofdgracht. Aan dat einde is een gemetselde pompkelder gemaakt, voorzien met 21 verschillende afsluitingen. In dien pompkelder is de centrifigaalpomp geplaatst. Het doel en de werking van een en ander is als volgt: lo. dient het riool tot afvoer van straat- en huiswater van de Groensteeg en daarop uitkomende straten 2o. bij gewoon peil der binnengracht kan versch water worden ingelaten uit de hoofdgrachtdienende tot spuijing van het riool en binnengracht; 3o. bij hoogwater dient het riool als afvoerkanaal van de binnengracht naar den pompkelder, alwaar dit door de centrifugaalpomp en de machine naar de hoofd gracht wordt weggepompt. 4°. Het kwelwater op de lage terreinen achter de Pols broek en Groensteeg kan naar den pompkelder afvloejjen en eveneens door de Machine verwijderd worden. Bij de laats!e hooge waterstanden heeft het riool be langrijke dienst bewezen en is daardoor met behulp der Machine de binnenstad, zonder eenigen hinder voor de bewoners vrij van inundatie gebleven, zoodat met allen grond mag worden vermeld, dat hierdoor eene groote verbetering is tot stand gekomen. Tengevolge van het maken der bovengenoemde werken werd de Groensteeg geheel verstraat, en is ook de afwa tering en bestrating van het Hoogestraatje belangrijk verbeterd. In de Spittaalstraat werd tot op de helft der lengte een nieuw riool gelegd en de bestrating vernieuwd met Quenastkeijen. Tot besparing van kosten werd hierbij de proef genomen met keijen van kleinere afmetingen dan de gewone. Tot op heden voldoet die proel zeer goed, en bestaat het voornemen daarmede voor het ove rige der straat door te gaan.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1882 | | pagina 11