92 Voor den nieuwen cursus 1880/81 werden ingeschreven 131 leerlingen, waarvan 83 reeds vroeger de school bezochten. Van de 48 nieuwe beoefenden 6 van meer dan 18 jarigen leeftijd alleen het teekenen, en deden de overige admissie- examen. De uitkomst hiervan was, dat 24 werden toegelaten tot klasse Ia, 10 tot klasse Ib en 2 tot klasse IIterwijl 6 adspiranten werden afgewezen. De indeeling der klassen was nu als volgt: Klasse Ia 26 leerlingen (volledig onderwijs). 34 H 32 2 (onderw. in enk. vakken.) Van deze 125 leerlingen werden 50 vrij gesteld van de betaling van schoolgeld, en wel 13 voor de eerste maal en 37 bij vernieuwing. Vijf leerlingen waren in het bezit van het Getuigschrift voor wel afgelegd eind-examen, terwijl bij het voorjaars- en najaars-examen telkens 2 leerlingen de acte voor Handteekenen L. O. verwierven, evenals de Amanuensis J. Kosters die daarin bij het laatste examen slaagde. Het handhaven der orde onder de talrijke voor een groot deel tot de minder beschaafde klasse der maatschappij behoorende leerlingen heeft somtijds aan de Leeraren veel inspanning gekost. Hetgeen ter dezer zake omtrent de leerlingen der Hoogere Burgerschool is gezegd, is hier in nog grootere mate toepasselijk. 93 Ambachtschool De sedert een paar jaren in werking zijnde Werkschool. ambachtsschool, verbonden aan de Burger- Avondschool, blijft nog steeds vele leerlingen trekken. Er is in het daarvoor bestemde lokaal slechts plaats voor 14 knapenzoodat velen wegens gebrek aan ruimte moeten afgewezen worden. De Commissie kan dus haren in het vorige verslag geuiten wensch herhalen, dat spoedig eene betere en meer geschikte localiteit de thans in gebruik zijnde moge vervangen. Van de Werkschool wordt ook nog gebruik gemaakt door jongelieden, die daarvoor afzonder lijk schoolgeld betalen (Art. 13 der Verordening.) Was het getal derzulken in Januari 6, bij den nieuwen cursus in September klom dat getal tot 14, waarvan 8 leerlingen der Hoogere Burgerschool en 6 leerlingen van het Gymnasium waren. Alle plaatsen waren dus ook op deze les bezet. Het onderwijs werd hier tot nog toe gegeven door den Leeraar Peteri en de beide Hulpleeraren Uiterwijk en Kosters. Het bleek echter dat het te verkiezen wasdit onderwijs in ééne hand te brengenen zoo is het nu alleen opgedragen aan den laatstge noemden, die ook de Ambachtsschool geheel voor zijne rekening heeftenblijkens den grooten toeloophet talent en den tact heeft om lust voor zijn vak bij zijne leerlingen op te wekken. Commissie De Commissie van Toezicht verloor door ver- Tan oezic t. jiaar mec]eij,] c]en jjeer p)K_ S. A. van der Chijs, 3 Mei 1880. In zijne plaats benoemde de Gemeenteraad den 7n Juni daaraanvolgende, den Heer A. W. 3 Totaal 116 leerlingen (volledig onderwijs) en 9 (onderw. in enk. vakken.)

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1880 | | pagina 48