84 De dienst werd geregeld waargenomen en voldeed aan de vereischte. Bijzondere maatregelen werden niet genomen. De algemeene toestand was voldoende. In den avond van den 5 December brak een geweldige brand uit in de buiten de Nieuwstadspoort staande herberg „de Pel molen. Niettegenstaande alle aangewende hulp, terwijl het water in de onmiddelijke nabijheid was, is het niet mogen ge- lukken het huis te redden, maar brandde het geheel uit. De oorzaak kan niet met zekerheid worden opgegeven; ver moedelijk was de slechte toestand van een schoorsteen de'eerste aanleiding. Persoonlijke ongelukken zijn echter daarbij niet te betreuren. Grooter ramp werd ondervonden door de schade veroorzaakt door den watersnood in het voorjaar van 1876. De overstrooming van de landen aan de linkerzijde van den IJssel werd hoofdzakelijk bevorderd door eene doorbraak van de waterkeermg om de zoogenaamde Voorsterklei. Reeds was de uitloozing van de binnenbeken door den hoogen rivierstand eenigen tijd gestremd. Tengevolge van den hoogen IJsselstand werden ook de landen aan den regter oever overstroomd, en ondervond de Berkel al eenigen tijd belemmering in hare uitstrooming. Door het zak- en kwelwater werden binnen de stad een ge deelte van de zoogenaamde Polsbroek, alsmede een paar stegen in den omtrek, overstroomd. Van ongeveer een 150tal huizen werden de woningen onder water gezet en enkele ook door bijkomende stormen, zoodanig beschadigd, dat zij vernieuwing noodig hadden. Onder de rubriek „Verschillende werken", hierachter volgende, wordt een overzigt gegeven van de veroorzaakte schade aan dé gemeente-eigendommen en werken. Ter behartiging van de belangen der ingezetenen, die schade leden, was het Dagelijksch bestuur, in vereeniging met eene Commissie uit de ingezetenen werkzaam, om door gepaste middelen, zoo door huisvesting als door verstrekking van voed sel, kleeding, enz., in de dringendste behoeften te voorzien. De liefdadigheid van Zutphen's ingezetenen bleef ter voor ziening in deze ramp wederom niet achterlijk. 55 Ruim f 3000 werden bijeengebragt zoo door vrijwillige giften als door opbrengsten van concerten, loterij en dergelijke, ter* wijl ter uitdeeling voor schade aan huizenschuren en verder getimmerten en aan veldvruchten en gewassen (door doorbraak veroorzaakt) van de algemeen vereenigde commissie voor waters nood te Amsterdam is ontvangen de som van 2069. Deze gelden werden besteed tot het uitreiken van levensbe hoeften, mest, pootaardappelenzaaizaad, enz. en zijn verder onder de noodlijdenden verdeeld, in evenredigheid van de grootte hunner geleden schade. De openbare orde werd niet verstoord. Steeds blijven van kracht, de verordening van 1855, regelende den aard en duur der persoonlijke dienstenwaartoe de inwoners ter handhaving der openbare orde in het algemeen belang worden opgeroepenals mede die van 1871 op de Brandweer. Het materieel van de brandweer verkeert in vrij goeden staat. De Artillerie-kompagnie bij de dienstdoende schutterij werd ook in het bezit gesteld vau een eigen brandspuitwelke uit sluitend door haar wordt beheerd. Bij den laatsten brand heeft zij inzonderheid goede diensten bewezen. Niet 't minst wordt gewaardeerd het uitmuntend brandblusch- materieel van de alhier gevestigde Brandwaarborgmaatschappij „de Nederlanden", dat door zijne goede bediening krachtig en doeltreffend werkt. De straatverlichting geschiedt door middel van gas, door de aan de gemeente toebehoorende Gasfabriek. Deze fabriek, eene afzonderlijke administratie hebbende, bragt aan de gemeente over 1876 in rekening vöor straatver lichting 6223.— Verder bedroegen de kosten van de politie - 11239.24 en van de brandweer668.29s Alzoo te zamen 18130.535

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1876 | | pagina 29