32 Broederschapy 1688,80 Uitgaven. Die der instelling, genaamd Sint Anne Broederschap1408,89' Alzoo werd er meer ontvangen dan uitgegeven 279,90' Wegens teruggave van elders voorgeschoten gelden werd uitbetaald 5428,65. Het getal in de gemeente armlastigen, gedurende het jaar elders ondersteund of verpleegd, was 226. Middelenzoo gewone als buitengewonetot leniging en vermindering der armoede, inzonderheid door onderwijs en werkverschaffing. Als zoodanig kunnen worden beschouwdde Naai- en Breischoolde Spaarbankde Hulpbankde Spaarkas welke van Stadswege van localenvuur en licht worden voorzien. De Bank van Leening is door de gemeente voor f 60 'sjaars verpacht. De Inrigting tot verschaffing van brei- en strikwerk aan behoeftigen, van J. F. W. Vrijheid, heeft van de gemeente in het afgeloopen jaar eene subsidie van 75 'sjaars genoten. Het Stedelijk Ziekenfondswaarvan het jaarlijksch te kort door de gemeente wordt aangevuld. Het Zieken- en Begrafenisfondseene jaarlijksche toe lage van f 100 uit de gemeentekas genietende. De Werkinrigting der Protestantsche Diaconie; en in zonderheid De Stadsschool voor armen en minvermogendenalwaar geenerlci schoolgeld wordt betaald. Greene instellingen ter voorkoming van armoede, door of van wege de gemeente beheerd, zijn hier aanwezig. De Bank van Leening wordt door den pachter voor 33 eigen rekening beheerdook hebben de SpaarbankHulp bank en Spaarkas, hare eigene administratie. HOOFDSTUK XI. Algemeene toestand. Zooals in vroegere verslagen is vermeldwordt en blijft voortdurendop enkele uitzonderingen nade landbouw uitgeoefend door pachters van kleine perceelen landaan de gemeenteenkele particulieren of wel de gestichten toebehoorende. Ook wordt het bouwland grooten deels be- teeld met aardappelenroggetarwehaver en gerst en verder met kool, mangelwortelen en knolrapen. De aard appelenteelt was wel de voornaamste en hing dan ook aan het al of niet welgelukken van dien oogst de vóór- of tegenspoed van den landman af. Door de sterke droogte moet de aardappelenoogst be schouwd worden als misluktalthans bleef de kwaliteit ver beneden het middelmatige. Op het wintergraan evenwel heeft de droogte geen nadeeligen invloed gehad en is het zelve dan ook uitnemend uitgevallen. De voortbrengselen vinden op de markten steeds goeden aftrek tegen hooge prijzen. De koop- en huurwaarde van landerijen bleef al op de hoogte zooals in het vorig verslag is vermeld geworden. In deze gemeente bestaat eene afdeeling der Geldersclie Maatschappij van Landbouw. Zij telt 64 leden en haar bestaan is alhier van gunstigen invloed op den landbouw. Tentoonstellingen werden in 1868 alhier niet gehouden. Nieuwe gewassen, werktuigen en veerassen zijn, voor zoo ver bekendniet ingevoerd. Landbouw en Veeteelt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1868 | | pagina 18