22 deelde omtrent hetgeenin het belang van den algemeeneri gezondheidstoestandvan gemeentewege verrigt en waar mede ook in het afgeloopen jaar voortgegaan werd, zij hier nog vermeld dat de aanleg van riolen door de stra ten eene meerdere uitbreiding heeft erlangd en de spuijing van het water der binnengrachtendoor verbetering of aan leg van sluizen, aanmerkelijk werd vermeerderd. Opgave der heerschende ziekten gedurende het jaarwelke op de sterfte der bevolking en haren gezondheidstoestand na- deelig hebben gewerktalsmazelenpokkentusschenpoozendé koortsenenz. Geene epidemische ziekte heeft in het afgeloopen jaar in deze gemeente geheerscht, zoodat er ook geene buiten gewone sterfte heeft plaats gehad. De ligging en staat der begraafplaatsenin betrekking tot den gezondheidstoestandis zeer voldoende. Overzigt van den toestand der Gast- en Ziekenhuizen en Krankzinnigengestichten 23 Getal vaccinatien kosteloos verrigt 148, revaccinatie 1. Er bestaat hier eene verordening op de huizen van ontucht en publieke vrouwen. Voortdurend wordt streng de hand gehouden aan de naleving der verordening op het keuren van levend vee, vleescli, spek en visch en den verkoop dezer levensmid delen, alsmede van de verordening tot wering van onrijp ooft. b. Gemeente-politie. In 1868 zijn 6 agenten van politie ontslagen, en ande ren in hunne plaats benoemd. De werking der gemeente-politie heeft geregeld plaats gevonden zonder reden tot klagen te geven; het personeel heeft zich behoorlijk van zijn pligt gekweten. Zooveel doenlijk werden de politie-verordeningen met zorg nageleefd; 268 overtredingen werden geconstateerd, waardoor 80door vrijwillige betaling der hoogste boete buiten vervolging zijn gebleven. In 1868 heeft slechts één brand plaats gehad en wel aan het gebouw op de algemeene begraafplaats. Door de respective Brandwaarborg-Maatschappijen is aan de gemeente voor schadevergoeding wegens dien brand de som van 434,79 uitgekeerd geworden. Steeds blijft in werking de vroeger vastgestelde veror dening regelende den aard en duur der persoonlijke dien sten door de ingezetenen dezer Gemeenteter handhaving der openbare orde of in het algemeen belangte verleenen. Huizen en gestichten als hier bedoeld. Getal lijders op In den loop des jaars Benaming. Toestand. 1 Januarij. 1868. 31 De cember. 18(58. opge nomen personen. oi erlcdcn verpleeg den. ontslagen verpleegden (hersteld). ontslagen verpleegden (niet herst.) m. V. m. v. m. v. m. V. m. V. m. V. Gasthuis (Oude en Nieuwe) te Zutphen. Ziekenhuis. 3 6 20 3 80 57 15 15 48 45 Idem. Krankzinni gen gesticht. 206 188 203 196 57 65 29 20 20 30 11 7

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1868 | | pagina 13