40 De toestand van den groot- en kleinhandel en van de winkelnering heeft geene merkbare verandering ondergaan doch is weder gevoelig aangewakkerdnadat het verbod tot het houden van veemarkten was opgeheven. b. Buitenlandsche handel. Opgave der voornaamste in- en uitgevoerde handelsartikelen. Herkomst en bestemming der goederen. Hoeveelheden door gevoerde en in de entrepots geplaatste handelsartikelen. Buitenlandsche handel wordt hier niet eedreven. In 1867 zijn door den Arrondissements-IJker 10121 botervaten geijkt. In 1867 zijn 56 certificaten van oorsprong afgegeven ter verzending van goederen naar Nederlandsch Indië, meestal bestaande in wijn-, papier- en vleesch-artikelen. c. Scheepvaart langs de rivierenkanalen en vaarten. Opgave van het getal schepen gevaren door de gemeente en door sluizen aan de gemeente toebehoorende (op- en afvaart afzonderlijkOpgave zoo mogelijk van den gezamenlijken tonneninhoud. (Op- en afvaart afzonderlijk). Van de scheepvaart op de Berkel wordt geen aantee- kening gehouden. In 1867 hebben aan de IJsselkade gelost 879 schepen, metende 4-6912 tonnen, geladen 187 9993 Dus in 1867 meer dan in 1866: gelost 70 schepen, metende 3887 tonnen, minder geladen 53 3341 In 1867 zijn door de brug gevaren stroomopwaarts 4-297 schepen, stroomafwaarts 4603 schepen. d. In- en uitklaringen. Geene, dewijl zeeschepen hier niet voorkomen. 41 e. Werven en scheepsbouw. Er bestaat hier één scheepswerf, met twee hellingen; er worden meestal niet dan kleine vaartuigen vervaardigd. HOOFDSTUK XIII. Inrigtingen in verband staande met de uitoefening- van GSandel en andere bedrijven. a. Middelen van vervoer te icater. Opmerkingen omtrent de stoombooten- en schuitendiensten. Door het bestaan van den spoorweg-, en het billijk tarief, dat deze heft voor koopmans- en bestelgoederenworden laatstgenoemde alleen bij groote hoeveelheden door stoom booten vervoerd, terwijl de passagiers slechts weinig gebruik maken van dit vervoermiddeldaar zijvooral op groote afstanden, bijna even goedkoop en veel sneller per spoor trein kunnen reizen. In 1867 werden geene concessiën verleend of ingetrokken. b. Middelen van vervoer te lande. Goederen worden veel langs den Spoorweg vervoerd doch meestal voor zooverre de plaatsen van bestemming aan de lijn zijn gelegenwaar dit het geval niet iswor den deze vervoerd door vrachtwagens en karren. Over het vervoer van reizigers valt niets op te merken. Verleende en ingetrokken concessiën geene. d. Commission voor het examineren van varenslieden voor landverhuizersvoor de Rijnvaartenz. bestaan hier niet. O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1867 | | pagina 22