34 ceelen landaan de gemeenteenkele particulieren en de gestichten toekomende. Voor het grootste gedeelte is het bouwland bezet met aardappelen, rogge, tarwe, haver en gerst, voorts met kool, mangel wortelenknolrapen, olie- en tuinzaden, zoo dat do vóór- of tegenspoed veel afhangt van de aardap pelen-oogst. De hooge waterstand is oorzaak geweest dat het bouw land veel nadeel heeft ondervonden, en de aardappelen eerst met Mei zijn gepoot gewordendientengevolge zijn de vruchten slecht ontwikkelden is de oogst beneden het middelmatige gebleven. De voortbrengselen vonden op de markten gereedelijken aftrek tegen hooge prijzen. Van schadelijk gedierte is geen last ondervonden. Daar de meeste gronden aan de gemeente behooren komt er zelden verkoop voor; in geval van verkoop ech ter geldt de kleigrond 3 a 4 mille per bunder. De huurwaarde der landerijen is als volgt: Bouwland, klei per bunder 200,a 300,— zand 100,— 150,— Weiland 80,— 120,— Hooiland 100,— 180,— Er bestaat alhier eene afdeeling der Geldersche Maat schappij van landbouw. De afdeeling telt 6G leden, en het bestaan derzelve is alhier van gunstigen invloed op den landbouw. Tentoonstellingen werden hier niet gehouden; om de be lemmeringen en het verkeer ter oorzake van den veetyphus zouden die niet hebben opgenomen. Nieuwe gewassen of werktuigen en veerassen zijn, voor zoover bekendniet ingevoerd. De toepassing van nieuwe uitvindingen is niet onderzocht. De landerijen hebben veel schade ondervonden van den 35 lioogen waterstand, 't geen op den prijs van het grasgewas een zeer nadeeligen invloed heeft gehad. Van schadelijk gedierte is weinig of geen last onder vonden. In deze gemeente is geen vee door den veetyphus aan tast geworden; de gezondheidstoestand liet niets te wen- schen over. Staat van de hoeveelheid der beteelde bunders, met opgaaf der hoofdgewassen en tweede vruchtenalsmede na welk ge- ivas laatstgemelde zijn geteeld. Opbrengst per bunder en ge- zamentlijke opbrengstuitgedrukt in muddenpondenallen voor zoo ver bekend. Granen en handelsgewassen. Bunder tal. Opbrengst per bunder in Geheele opbrengst in mudden. ponden. mudden. ponden. 10 180 25 425 3 90 15 675 3 60 1 18 3 48 Aardappelen 109 10900 1 31000 Over te brengen. 170

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1867 | | pagina 19