30 1 11 erkschool (onderwijs in draaijen en timmerenj. 1 Leeraar, 3 hulpleeraren en 24 leerlingen. b. Hoogere Burgerscholen. 1 Hoogere Burgerschool met öjarigen Cursus. 1 Directeur, 11 leeraren, 64 leerlingen, waarvan 2 gratis onderwijs genoten. c. Landbouwscholen bestaan hier niet. d. Scholen voor de zeevaart zijn niet aanwezig, noch e. Gestichten voor doofstommen en blinden. Het Eijk verleent voor de Hoogere Burgerschool eene subsidie van f 7000,'s jaars De staat van het onderwijs op de openbare scholen is zeer goed. De kosten van het middelbaar onderwijs bedroegen over 1867: 21593,75b V. Klinische Scholen zijn hier niet aanwezig. VI. Verdere scholen van bijzonderen aard en strekking. Er bestaat hier eene Gymnastieschoolwaar jongens en meisjes onderngt genieten; elke leerling ontvangt 2 uren per week les; de mannelijke leerlingen ontvangen tevens onderngt in de wapenen. De Gemeente voorziet in het locaal en de hulpmiddelen. Voorts bestaat hier eene Zwemschool. Daaraan bevindt zich geen bepaald onderwijzer, doch leeren de jongelieden iet zwemmen onder de leiding van een' oppasser, terwijl weder anderen aldaar door eigen oefening zich in de zwem kunst oefenen. Ook bestaat hier eene Volkszangschool, genietende eene subsidie van 100, alwaar jongens en meisjes worden onderwezen. Verder _eeiie Burgerzangschoolwaarop jongens en meis jes onderrigt ontvangen. 31 VII. Latijnsche scholen, Gymnasia en Athenaea. Het aantal onderwijzers aan hot Gymnasium bedraagt 4 en het aantal leerlingen 35. Staat van het onderwijs. Het onderwijs wordt geregeld gegeven in het Grieksch en Latijnde AntiquiteitenMythologieHistoria Literaria de Wiskundede Geschiedenisde Aardrijkskundehet NederduitschHoogduitschFransch en Engelsch. Het jaarlijksch examen levert algemeen voldoende bewij zen op van het nut, dat de kweekelingen van het onder wijs trekken. VIII. Kunsten en Wetenschappen. De vroeger bestaan hebbende school voor Handteeken- kunde en Bouwkundig teekenen is bij opening der Bur geravondschool opgelost. Beeldhouw- of Muzijkscliolen hebben hier nimmer be staan. HOOFDSTUK X. Irinwezen. De staat van het armwezen, vergeleken met vroegere jaren, onderging geene verandering Ook is het getal be deelden niet toegenomen. Genoegzame gelegenheid bestaat hier om iets door handenarbeid te verdienen, terwijl de onderscheidene Diaconiën en andere Instellingen van Lief dadigheid zich voortdurend het lot bleven aantrekken van hen, die door gebrekkigheid of ouderdom, buiten staat waren in eigen onderhoud te voorzien.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1867 | | pagina 17