22 HOOFDSTUK VI. Jlertisclie eu Gemeente-politic. a. Medische politie. Even als in het afgeloopen jaar, heeft men zooveel mogelijk toezigt gehouden op het behoorlijk dekken van putten, privés en riolen, en op de verruiming en afwatering dezer laatste. Ook werd behoorlijk gezorgd voor het toezigt op de mestverzamelingenmen mag aannemen dat de uitwerk selen van de verordening op het verzamelen van mest en faecale stoffeneenen gunstigen invloed uitoefenen op den algemeenen gezondheidstoestand vooral in de achterwijken der stad. Publieke urinoirs bestaan hier nog slechts in gering aantalnaar mate echter van behoefte en omstan digheden, zal hieraan eene uitbreiding gegeven worden. Doordien de meeste binnengrachten gedempt zijn, is men van den last van de dikwerf ongezonde uitwasemin- ggp er van gevrijwaard; de bestaande binnengrachten wordennaarmate van den waterstand der riviernu en dan gespuid. Opgave der heerschende ziekten gedurende het gaarwelke op de sterfte der bevolking en haren gezondheidstoestand na- deelig hebben gewerktals mazelenpokkentusschenpoozende koortsenenz. De mazelen hebben in het laatst van 1867 in deze Ge meente geheerscht; doch zonder merkbaar te hebben ge werkt op de sterfte. Er is dan ook geene buitengewone sterfte door die ziekte veroorzaakt. De ligging en de staat der begraafplaatsenmet het oog op den openbare gezondheidstoestandis zeer voldoende, 23 Overzigt van den toestand der Gast- en Ziekenhuizen en Krankzinnigengestichten: Getal vaccinatien kosteloos verrigt 123, revaccinatie 1. Er bestaat hier eene verordening op de huizen van ontucht en publieke vrouwen. Voortdurend wordt streng de hand gehouden aan de naleving der verordening op het keuren van levensmiddelen en van die tot wering van onrijp ooft. Men heeft zich dan ook niet over nadeelige gevolgen deswegens te beklagen. b. Gemeente-politie. In 1867 zijn 5 agenten van politie ontslagen, en ande ren in hunne plaats benoemd, terwijl in het belang eener betere dag- en nachtdienst, door aanstelling van 3 agenten, eene vermeerdering van personeel heeft plaats gevonden. Door de vermeerdering van het personeelwaarvan reeds in het vorige verslag sprake was, worden thans de dag- en nachtdiensten in deze gemeente en in de buiten wijken zonder bezwaar, zeer geregeld waargenomen en Huizen en gestichten als hier bedoeld. Getal lijders op In den loop des jaars Benaming. Toestand. 1 Januarij. 1867. 31 De cember. 1867. opgfi- nomen personen. overleden verpleeg den. ontslagen verpleegden (hersteld). ontslagen verpleegden (niet herst.) m. V. m. V. m. V. m. V. m. V. m. V. Gasthuis (Oude en Nieuwe) te Zutphen. Ziekenhuis. 5 8 3 6 49 59 13 10 38 51 Idem. Krankzinni gen gesticht. 206 172 206 188 39 51 22 16 11 13 6 6

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1867 | | pagina 13