50 Het onderwijs is zeer goed,/zoo ook de schoollocalem De namen der leeraren zoomede hunne bezoldiging ko men voor op den Staat der Ambtenaren. De schoolgelden van de Hoogere Burger- en Avond school over 1866 hebben bedragen als volgt: Van de Hoogere Burgerschool. 4335, Burgeravondschool. 448,50 Totaal. 4783,50 De kosten van middelbaar onderwijs bedroeo-en in 1866 20060,47. f Het materieel en de hulpmiddelen bevinden zich in goeden staat en in het onderhoud wordt naar behoefte voorzien. VI. Verdere scholen van bijzonderen aard en strekking. Er bestaat hier eene Gymnastie-schoolwaar 30 jon gens en 20 meisjes onderrigt genieten; elke leerling ont vangt 2 uren per week les, de mannelijke leerlingen ont vangen tevens onderrigt in de wapenen. De gemeente voorziet in het locaal en de hulpmiddelen. Voorts bestaat alhier eene Zwemschool, waarvan in het vorige jaar min der gebruik werd gemaakt. Er was geen bepaald onder wijzer; nogtans hebben eenige jongelingen onder de leiding van een oppasser zwemmen geleerd, terwijl andere door eigen oefeningen er vorderingen in hebben gemaakt. Als mede eene Volkszangschool, genietende eene subsidie van de gemeente van 100, alwaar 159 meisjes en 130 jon gens worden onderwezen. Voorts eene Burgerzangschool, waarop 72 meisjes en 52 jongens onderrigt ontvingen. VII. Stedelijk Gymnasium. Het aantal onderwijzers aan het Gymnasium bedraagt 4, het aantal leerlingen 34. Het onderwijs wordt geregeld gegeven in het Grieksch en Latijnde Antiquiteiten Mythologie, Historia Literaria, de Wiskunde, de Ge- 51 schiedenis, de Aardrijkskunde, het NederduitschHoog- duitsch, Fransch en Engelsch. Het jaarlijksch examen levert algemeen voldoende be wijzen op van het nutdat de ltweekelingen van het on derwijs trekken. f 7c*.ciS<~- Deschoollocalen zijn in goeden toestand en de hulp middelen o. a. kaarten enz.kunnen geacht worden in voldoenden staat te verkeeren. VIII. Kunsten en Wetenschappen. De vroegere bestaan hebbende school voor Handteeken- kunde en Bouwkundig teekenen is bij de opening der Burger avondschool opgelost. Beeldhouw- of Muzijkscho- len hebben alhier nimmer bestaan. Het wordt noodig geacht alhier te vermelden de Lees bibliotheek opgerigt door het departement Zutphen der Maatschappij tot nut van 't algemeen. Van deze inrigting is in het afgeloopen jaar weder een ruim gebruik ge maakt, zijnde in 50 zittingen een getal van 6809 boekwer ken ter lezing uitgereiktwerken van gemengd historischen en romantischen inhoud worden bij voorkeur verlangd. De finantiële toestand is voldoendeterwijl de biblio- j theek zich in een uitmuntenden staat bevindt. HOOFDSTUK X. Het armwezen bleef op de voet van vroegere jaren en onderging geene merkbare verandering. Het getal bedeel den is niet toegenomen. Hier bestaat nog al gelegenheid om door handenarbeid iets te verdienen, terwijl de onder- Ai jtrmwezen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1866 | | pagina 27