48 N.B. Twee hulponderwijzers op de le en drie hulpon derwijzeressen op de 2e openbare school zijn buiten be zwaar van de gemeentekas. De hoofdonderwijzers Hissink en Campert ontvangen ieder 300,Sleijster en Lokhof ieder 225,voor huis huur, de overigen hebben vrije woning en tuin. De staat van het materieel en de hulpmiddelen is goed. Op alle openbare scholen zijn maten en gewigten voor handen, benevens borden, wereldkaart, letterkast (behalve op de 2e) en wat verder op eene school noodig is. Aan de halfjaarlijksche aanvragen wordt steeds voldaan. Op de 7e openbare school zijn banken en tafels volgens Ame- rikaansche model, die zeer goed voldoen. Het voornemen bestaat om die achtereenvolgens in alle scholen over te nemen. II. Herhaling-, Zondag-, Werk- en Bewaarscholen. Getal dier scholen. De herhalingschool van den onderwijzer B. Semmelink voor reken- en wiskunde is, ten gevolge van zijn overlij den op clen 31 Maart 1866 opgeheven. Er is een zondagschoolwaar drie mannelijke onderwij zers werkzaam zijn. Het onderwijsdat zich bepaalt tot lezen en wel uit den Bijbel en het zingenwordt gemid deld aan 40 mannelijke en 80 vrouwelijke leerlingen ge geven. Wijders bevinden zich alhier drie bewaarscholen, als: le. Eene stads bewaarschool voor armen en minvermogenden, 2e. Eene burger bewaarschool voor meergegoedenen 3e. Eene van R. C. kinderen. Het getal onderwijze ressen op die scholen was als volgt: Op die sub no. 1 eene Hoofdonderwijzeres en vijf help sters; op die sub no. 2 eene Hoofdonderwijzeres en drie helpsters; en op die sub no. 3 een Hoofdonderwijzeres en vier helpsters. Op die sub no. 1 bevonden zich 107 jon- 49 getjes en 87 meisjes; op die sub no. 2 29 jongetjes en 37 meisjes en bovendien 18 meisjes, die van 4 tot 6 uur in den namiddag er leerden breijenen op die sub no. 3 80 jongetjes en 120 meisjes. III. Inrigtingen tot opleiding van Onderwijzers. Eene normaalschool tot opleiding van onderwijzersvan wege het rijk. Het getal onderwijzersmet de opleiding belastbe droeg zeven. Het getal leerlingen of kweekelingen bedroeg 48. De onderwijzers genieten van het rijk de navolgende toelagen. W. Punt250,— A. A. Boerma. C. Tempelmans Plat. H. J. Bolderman. J. A. Vrugtman. 150,— 150,— 120,— 66,— 66,— 66, W. van der Worp. A. A. Boerma (tijdelijk). De gemeente geeft een lokaalverlicht en verwarmt het kosteloos. IV. Scholen volgens de wet tot regeling van het mid delbaar onderwijs. a. 1 Openbare Burger avondschool. 1 1 Directeur7 leeraren3 hulpleeraren111 leerlin gen waarvan 23 gratis. 1 Werkschool (onderwijs in draaijen en timmeren). 1 Leeraar, 3 hulpleeraren en 20 leerlingen. b. Hoogere Burgerscholen. 1 Openbare hoogere Burgerschool met 5jarigen Cursus. 1 Directeur, 11 leeraren, 64 leerlingen, waarvan 2 gratis. Van het Rijk wordt genoten eene subsidie ad ƒ7000, 'sjaars. 4

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1866 | | pagina 26