38 HOOFDSTUK VI. Medische en gemeentepolitie. a. Medische politie. De maatregelen, genomen ter bevordering van den ge zondheidstoestand en ter voorkoming en genezing van ziekten, bepaalden zich tot de volgende. Men trachtte zooveel mogelijk het dekken en zuiveren der putten, privés en riolen en het verruimen, benevens de afwatering dezer laatsten te bevorderen en vooral in de wijken der mingegoede inwoners, de afwatering van goten te verbeteren, even zoo nam men in het belang der reinheid en der algemeene gezondheidmaatregelen om het laten uitloopen van riolen in stads binnenwateren te voorkomen. Ten einde het toezigt op de mestverzamelingen met meer kracht en vrucht te kunnen uitoefenen, is bereids door den Kaad dezer stad in zijne openbare vergadering van 6 Augustus a. p. eene verordening vastgesteld op het hou den van vee, en het leggen of hebben van verzamelingen van mest, enz.; hoezeer overigens aan het doen opruimen der bij vele woningen in de achterbuurten der stad be staande mestvaalten, groote bezwaren zijn verbonden, als zijnde deze voor de bewoners onmisbaar tot het bemesten van kleine stukjes land in de nabijheid der stad; voorts werd op het uitmesten der stallen en het ledigen van zinkputten enz., op bepaalde tijden van den dag zoo veel mogelijk gelet, terwijl het voornemen bestaat, ook aan de publieke urinoirs eene betere inrigting te geven. Op die plaatsen der stad, alwaar door slooten of belang rijke verzamelingen van vuil water, poelen of moerassen, voor de gezondheid schadelijke dampen worden ontwikkeld, 39 heeft men reeds met het dempen derzelve eenen aanvang gemaakt, terwijl, wanneer de waterstand der rivier zulks toeliet, de noodige spuijing van het water der binnen gracht, ten einde eene voortdurende strooming te veroor zaken, plaats greep. Heerschende ziekten hebben zichbehalve Cholerain het vorige jaar niet voorgedaan. De Choleraheeft op de sterkte der bevolking en haren gezondheidstoestand merkbaar gewerkt. Door de Cholera zijn 152 personen aangetast, waarvan 97 zijn overleden. De begraafplaatsen zijn met het oog op de openbare gezondheid, gunstig gelegen en bevinden zich in uitmun tenden staat. De toestand van het Gast- en Ziekenhuis en Krank zinnigengesticht in 1866 was als volgt: Huizen en gestichten als hier bedoeld. Getal lijders op In den loop des jaars Benaming. Toestand. m. m. m. m. Gasthuis (Oude en Nieuwe) te Zutphen. Ziekenhuis. 5 14 5 8 89 99 24 30 Idem. Krankzinnigen Gesticht. 181 108 206 172 54 53 45 13 J~ Arjart. De twee stads Geneesheerende stads Heel- en Vroed- meester, zoo ook de drie stads Vroedvrouwen, zijn be last met de kostelooze behandeling der armen en minver mogenden. Hunne namen en bezoldigingen zijn in den 1 Januarij. 31 De cember. opge- nomen personen. overleden verpleeg den. V. V. V. V.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1866 | | pagina 21