58 en aan goede voeding en oppassing laat men liet de die ren niet ontbreken, hetwelk inzonderheid in het oog valt op de voorjaars veemarkten en wanneer de weiden wor den beschaard. Vooral in dit opzigt merkt men bij ver gelijking met vorige jaren verbetering op. De boter en melk bleven hoog in prijs, waarin de landman eenige ver goeding kon vinden voor de mindere melkgeving van het vee, ten gevolge van den ongunstigen zomer. De aardappelen zijn niet tegen gevallen en waren goed in prijs. De pacht en koopprijs van bouw- en weidelan den bleef hoog. De afdeeling Zutplien der Geldersche Maatschappij van Landbouw telt alhier vele leden. In het volgende jaar zal waarschijnlijk de algemeene vergadering alhier worden ge houden. Het getal beteelde akkers bedraagt 209 bunders. De aardappelen maken bij voortduring in deze Gemeente het hoofdgewas uit, vervolgens rogge en tarwe. Men neemt aan dat in deze Gemeente zijn gewonnen 540 lasten aard appelen, 23 lasten rogge en 16 lasten tarwe. De groente-markt was goed voorzien. De staat van den Veestapel was met het einde van 1864 als volgt: 299 paarden, als 141 ruinen, 154 merriën, 4 veulens; 667 runderen, waaronder stieren 12, koeijen 582, kalve ren 73; voorts 23 ezels, 4 muilezels, 20 schapen, 36 varkens, 12 bokken, geiten 165. HOOFDSTUK XIII. Verveening, Jagt en Visseherij. Veenderijen worden in deze Gemeente niet aangetroffen. Het wild was als vroeger er niet menigvuldig. De Vis seherij was als gewoonlijk. Het toezigt op de jagt en vis seherij was voldoende. Gedurende 1864 werd alhier geen schadelijk gedierte vertoond. 59 In het vorige jaar zijn de volgende aanvragen opgezon den, als: om groote jagtacten 32, om groote visch- acten 6om kleine vischacten 11 en om kostelooze ver gunningen om te visschen 60. HOOFDSTUK XIV. Ambaehts- en Fabrieks-nijverheid. De in vorige verslagen vermelde fabrieken en trafieken bleven in stand en ondervonden geene veranderingmet uitzondering der chocolade- en chemicaliën-fabriekwelke in in eene lijnkoek- en mosterd-molen door P. van Wijhe werd veranderd. De staat der werkloonenzoomede het getal arbeidersbleef op den vroegeren voet. Alhier bestaat een stoomtuig, waarover door de buren herhaaldelijk werd geklaagdbehoorende bij eene stoom- meelfabriek. Ten einde de verbranding te verbeteren, is de schoorsteen 10 ellen verhoogd. Nog is er geplaatst een verwarmingstoestel van nieuwe constructiewaardoor het voedingswater verhit in den ketel wordt gebragt. Ook is het kamwerkdat vroeger de steenen in beweging bragt vervangen door ijzeren riemschijven. De Heer Willem Hissink, eigenaar eener door wind gedreven wordende papier-fabriekberigt dat hij wel geene nieuwe werktuigen heeft aangeschaft, maar dat toch ver beteringen plaats vindenzoo door het aanbrengen van verzuiverings-toestellen als door die welke het papier ster ker en deugdzamer maken. Zoo ver bekend zijn geene nieuwe werktuigen of uit vindingen alhier in werking gekomen. HOOFDSTUK XY. Handel en Nijverheid. De scheepvaart op den IJssel en de Berkel was druk en heeft slechts ten gevolge van laag water kortstondige

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1864 | | pagina 31