58 werkzaamheden van den Staats-spoorweg zijn aangevangen tijdelijk locomobilen en verplaatsbare stoomtuigen in deze Gemeente in werking geweest; maar die kunnen niet ge acht worden tot de nijverheid dezer plaats te behooren. Zoo ver bekendzijn geen nieuwe werktuigen of uitvin dingen alhier in werking gekomen of toegepast. HOOFDSTUK XV. Handel en Nijverheid. De scheepvaart op den IJssel en de Berkel was druk en heeft op den IJssel weinig belemmering ondervonden. Een aakje met grind geladen, hetwelk even beneden liet losdrijvend vak in de IJsselbrug was gezonken en de door vaart nog al belemmerde en op welks verwijdering lang te vergeefs was aangedrongen, is eindelijk toch opgeruimd en buiten het vaarwater gelegd. De handel was op den vroegeren voet, zij heeft althans geene merkbare veran dering ondergaan. In het jaar 1862 hebben alhier gelost aan den IJssel 1023 schepen, metende 50754 ton, en geladen 273, me tende 13846. In 1863 gelost 44 schepen meer, inhoud 7490 ton, doch geladen 3 schepen minder, maar meer in tonnen 1340. De handel in hout bleef aanzienlijk, de aanvoer en af zending kon geregeld plaats hebben. Dewijl om den aan leg van den Staats-spoorweg door deze Gemeentede be- staanhebbende houtwal en uitmuntende legplaatsen moesten worden opgehevenheeft de Gemeente een nieuwen hout wal buiten de Vischpoort aangelegd, welke goed voldoet. Het wordt nogtans wenschelijk geachtdat aan de Hel- bergsche beek eene andere rigting gegeven wordtom de verzanding der Houtwal-kanalen te verminderen. De daarop betrekking hebbende plannen zijn opgemaakt en zullen opgezonden worden. De bij de begrooting voor 1863 59 uitgetrokken som van 5000 voor den aanleg van eene beweegbare brug over het kanaal naar het Hoornwerk is niet aangewendomdat men zich vleitdat de tijdelij k gemaakte hulpbrug met beweegbare klapeven voldoende zal zijn. Het maken van die hulpbrug en het onderhoud van den houtwal, vorderde eene uitgaaf van 161,32s. De uitgegeven grond en water van den nieuwen houtwal en legplaatsen buiten de Vischpoort, zijn voor 6 jaren verhuurd voor 1531,22' in het jaar, bedragende de pacht 4 per vierk. roede. Gedurende een half jaar is buiten dien een gedeelte der weide Helbergen langs de beekaan houtkoopers verpacht als legplaats van hout voor 100. Tot verbetering der houtwal buiten de Vischpoort, zijn in het afgeloopen jaar verscheidene hoornen aldaar opge ruimd en verkocht. Ook heeft men nog eenige boomen moeten doen opruimen buiten de Nieuwstadspoortop den weg van de Steenstraat naar de Contre-escarpwelke den aanleg der werkzaamheden voor den Staats-spoorweg be lemmerden. 101 schepen met 5620 ton, geladen met scheepsbouw- en timmerhout, hebben in het vorig jaar alhier gelost, terwijl 99 schepen, metende 6121 ton, daarmede in deze gemeente zijn geladen. Met brandhout zijn alhier gela den 29 schepen, metende 1811 ton, terwijl 2 schepen, metende 244 tonmet klaphout of duigen en stavenal hier hebben gelost, en 1 schip, metende 16 ton, daar mede is geladen. De aanvoer van raaphennep en lijnkoeken was meer aanzienlijk dan in 1862. 54 schepen, metende 3594 ton, daarmede geladen, hebben alhier gelost. Per schip is ook veel hooi aan gevoerd, 28 schepen, metende 2181 ton, daarmede geladen hebben alhier gelost. De handel in granen bleef levendig. Alhier hebben gelost 6 schepen, metende 261 ton, gela den met tarwe, 7 schepen, metende 423 ton, geladen met O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1863 | | pagina 31