24 Schutterij. Sterkte van de lste ban. .361 Officieren. 8 Onder-Officieren. .13 Korporaals. .16 Totaal 398 Actief. .216 Reserve. .182 398 HOOFDSTUK Yin. Kerkelijke Zaken. Alhier bestaan bij voortduring zes Kerkgemeenten. Bij de Gereformeerde Gemeente zijn 5 Leeraren. Evang. Luthersclie is 1 Leeraar. Doopsgezinde 1 Christelijk Afgescheiden 1 Roomsch-Catholijke zijn 3 Leeraren. Israëlitische is 1 Leeraar. Nog is alhier eene Gemeente onder het Kruis. HOOFDSTUK IX. OnderwijsKunsten en Wetenschappen. Sedert September 1839 zijn de noodige verordeningen tot invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs al hier in werking. Zij zijn gedurende het afgeloopen jaar niet aangevuld of gewijzigd. Het lager en meer uitgebreid lager onderwijs laten bij voortduring alhier weinig te wenschen over. In de Gemeente Zutphen bestaan zes openbare scholen. De zesde is de armenschool of voor minvermogenden waarop geen schoolgeld wordt geheven. De eerste openbare school is voor jongens en meisjes de laatste echter moeten de school met haar tiende jaar 25 verlaten. Het onderwijs, op deze school gegeven wordende, is gewoon lager onderwijs en meer uitgebreid lager on derwijs. Het laatste omvat het onderwijs in de beginselen der drie levende talen en in de wiskunde. De tweede openbare school is alleen voor meisjes, die echter eerst na haar tiende jaar daarop mogen worden opgenomen. Het onderwijs is gewoon lager onderwijs en meer uitgebreid lager onderwijs, gegeven in de beginselen der drie levende talenzoomede in de handwerken. De derde, vierde, vijfde en zesde openbare scholen zijn voor gewoon lager onderwijs in de vakken ai van art. 1 der wet en worden door jongens en meisjes bezocht. Aan de vijfde en zesde openbare scholen zijn avond- herlialingscholen verbonden, waar even eens onderwijs wordt gegeven in de vakken ai van art. 1 der wet. Op deze evenwel mogen alleen kinderen worden toegelaten, die vaardig kunnen rekenen, lezen en schrijven. In het locaal der derde openbare school zijn in het af geloopen jaar de normaallessen voortgezet. De Gemeente heeft daarvoor het bedoelde locaal beschikbaar gesteld en voorziet in de verwarming en verlichting. De bijzondere scholen zijn elf in getal en wel drie voor meisjeswaar onderwijs wordt gegeven in de vakken a 5, c, e, f, g en verder in de beginselen der drie levende talen en in de handwerken. Eene bijzondere school, alleen voor jongens, gesubsidi eerd met 600 's jaarsalwaar onderwijs wordt gegeven in de vakken ai van art. 1 der wet, benevens in de beginselen der drie levende talen. Verder bestaan alhier drie bijzondere scholen voor jon gens en meisjes, waarvan eene in de Hoven gesubsidieerd met 60 'sjaars en eene voor R. C. kinderen; de derde is in 1863 opgerigt. Op de eerstgenoemdewelke door eene openbare school waarschijnlijk zal worden vervangenwordt onderwijs ge-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1863 | | pagina 14