44 Aan toezigt op de jagt en vissclierij ontbreekt het niet. Schadelijk gedierte wordt niet veel gedood, al thans vertoond. In 1855 is voor premiën toegestaan de som van f 1.80 en wel voor 5 bunsings en 1 wezel. In 1855 zijn door het gemeente-bestuur aange vraagd 25 jagt- en 21 vischacten, alsmede 52 stuks kostelooze vergunningen om te visschen. HOOFDSTUK XIY. Belangrijke fabrieken bestaan alhier niet. Zutphen is geen fabriek-stadmaar eene plaats van landbou wers. Eene stoommachine is er dan ook niet aan- Avezig. De in onze vorige verslagen vermelde fabrieken zijn vermeerderd met eene Cacao- en Chemicaliën fabriek, gedreven wordende door water, welke de heeren Nuy en Comp. hebben opgerigt in den door hen gepachten vroegeren stads volmolen. Het fabrikaat bestaat in het malen van cacao cichorijspecerijendroogerijenlijn- en raapkoeken en dergelijke, wordende er tevens diverse soorten van chocolade gefabriceerd. Deze fabriek wordt ge dreven door drie paar horizontale en een paar kant- steenenen bevat voorts branderijbrekerijwaaijertj en builderij. Verder met eene steenzagerij, opgerigt door de Heeren A. de Leeuw van Coolwijk en C°. Over debiet is niet geklaagd en wij gelooven te mogen vertrouwendat de aanwezige fabrieken zullen staande blijven. Om zoo mogelijk aan de ontvangen aanschrijving te kunnen voldoenoui in het jaarlijksch verslag de 45 soort van fabrieken te vermelden mot opgaaf van het getal arbeiders, zoo mogelijk van elk geslacht en van de volwassenen en kinderen daarin werkzaam afzon derlijk, als ook van de nieuw ingevoerde werktuigen en verbeteringen, gepaard met eene korte opgaaf van den toestand van elke soort van fabrieken, alsmede van het maximum en minimum der loonenzoo zijn de heeren fabrikanten door ons verzocht, ons daar omtrent inlichtingen te willen verstrekkenwaaraan onderscheidene niet hebben voldaan. De Heer J. P. Hasselo heeft ons berigt, dat, gelijk wij bij gelegenheid ook hebben gezien, op zijn steenfabriek door de invoering van een' kleimolen welke echter nog eenige verbeteringen moet onder gaan, het zware, moeijelijke en vooral voor de werk lieden zoo ongezonde kleitrappen wordt uitgewonnen en overbodig gemaakt. "Wij hopen dat dusdanig werk tuig proefondervindelijk zal blijven voldoen en reke nen, dat daardoor eene werkelijke weldaad aan het menschdom zal zijn bewezen. Verder is ons niet bekend geworden, dat door de aanwezige fabrikanten nieuwe werktuigen zijn uitge vonden of verbeteringen ingevoerd. De ingekomen berigten vermelden het volgende Op de steenfabriek van den heer Coenen zijn jverkzaam 28 lieden, als: 8 volwassen mannengedurende het geheele jaar gemiddeld per week verdienende van f 3.50 tot f6; 8 volwassen mannen, die slechts de vijf zomermaan den werken en gemiddeld verdienen van 4 tot f 7 per week;' 4 vrouwen, werkende insgelijks slechts 5 zomermaanden, en verdienende gemiddeld f 2.70 per week; 6 jongens, werkende de 5 zomermaanden en verdienende gemiddeld per week van f 2.40 tot 3 Ambaclits- en Faliriek-Wijverlield.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1855 | | pagina 24