22 poort en bekleedingsmuren voor. 200. de brug over den Havenmond. 140. de poortdeuren. 44. bedragende met de kosten ad 38.40 422.40 Hierna heeft men met de werkzaamheden een' aan vang kunnen maken, hetwelk een blijde uitkomst voor velendie geen werk hadden en op welke dus de duurte der eerste levensbenoodigdheden zwaar drukte, opleverde. De losgebroken steenen worden schoon gemaakt en zullen bij het maken der nieuwe IJsselkaden goed gebruikt kunnen worden. De poort deuren heeft men ook kunnen benuttigen en wel bij het maken der beschoeijing van de nieuwe Berkelkaden. HOOFDSTUK VI. Medische politie. Volgens het berigt der plaatselijke geneeskundige commissie is de gezondheidstoestand der ingezetenen over 1855 vrij bevredigend geweest en zijn z'ekten van epidemischen aard over dat jaar alhier niet voor gekomen. Aangaande de maatregelen ter voorkoming en genezing van ziekten in het afgeloopen jaar genomen heeft gemelde commissie zich bepaald bij de mede- deeling, dat de geneesheeren zich hebben beijverd om de koepok-inenting bij niet gevaccineerden gere geld in het werk te stellen. De staat der geneeskunst-oefenaren was als vroeger met de volgende uitzonderingen. De droogisten P. Evekink en H. L. Hiddink hebben als zoodanig opgehouden alhier aanwezig te zijn, terwijl zich als droogisten hebben gevestigd de Heeren W. Croese en B. Nyman. 23 De gezondheidstoestand van het vee was in 1855 goed. Als zieken zijn in 1855 in het Oude en Nieuwe Gasthuis opgenomen 47 personen, hersteld 24, over leden 7. Maar in het Krankzinnigen-gesticht zijn opgenomen 75 personen en ontslagen 55, als: niet verbeterd 5, verbeterd 4, hersteld 23 en overleden 23. Het nieuw gebouwde Ziekenhuis in dat gasthuis is den 1 November jl. betrokken en voldoet zeer aan de verwachting en zijne bestemming. In de leemten en gebrekenwelke zich bij het gebruik opdoenwordt zoo goed mogelijk voorzien. De verpleegden in het ziekenhuis worden door een krankenbezoeker bezocht, welke tevens des zondags eene godsdienst oefening houdt. In het Krankzinnigen-gesticht is in de afdeeling voor de vrouwen eene scheiding tusschen de localen van de 1ste en 2de klasse gemaakt, ten einde het overgaan van de eene in de andere te voorkomen. Verder zijn, zoowel in deze afdeeling als in die voor de mannen eenige veranderingen van minder gewigt, welke in het belang van orde en regelmaat wensche- lijk waren, aangebragt. In het Krankzinnigen-gesticht is in het laatst des vorigen jaars een begin gemaakt met des zondags voormiddags voor de lijders van de hervormde en des namiddags voor die der K. C. belijdenis geregeld godsdienst-oefening te houden, terwijl des dings- dags van. elke week door een der predikanten gods dienstige toespraak gehouden is met die lijderswelke als daarvoor vatbaar door den eersten geneesheer des gestichts waren aangewezen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1855 | | pagina 13