12 oorzake van vorst of regenachtig weder, heeft kunnen voortgezet worden. De blanke toren, die, zoo als boven werd gezegdis afgebroken, had eene hoogte van 20 el, breedte van 8 en dikte van 1,50, zoodat, om deze toren te bou wen, aan nieuw formaat steenen een getal van 568000 steenen boven den grond zou noodig zijn. De afbraak is benuttigd bij de opbouw der nieuwe stallingenwaar door geen nieuwe steenen zijn noodig geweest, en voorts tot aanhooging van den grond en demping van laagten. Uit de opbrengst der aanzienlijke bezittingen der gemeente, welk overeenkomstig de voorwaarden van verpachting goed worden behandeld, wordt voor een groot gedeelte in de uitgaven der gemeente voorzien en bij voortduring vinden veel ingezetenen dezer, als mede van naburige gemeenten, hun bestaan als pach ters of gebruikers van gronden der gemeente. Overeenkomstig het bepaalde bij het vaststellen der gemeentelijke begrooting voor 1852, is ook over 1854, bij vernieuwing, niet weder gebruik gemaakt van veld- keijen, maar van vlakke Brabandsche steenen, waarmede in het afgeloopen jaar het overgebleven gedeelte der groenmarkt is bestraat. De werkzaamheden tot verruiming der passage op de plaatsenwaar vroeger de binnen- Laar- en Hospi taalpoorten stonden, zijn afgeloopen. De ruimte al daar gewonnen is zeer aanmerkelijk en de verfraaijing der stad in het oog vallende; van Stadswege is daar voor uitgegeven ongeveer f 9000. De wegen en voetpaden in deze gemeente worden goed onderhouden en voor opzigt wordt zorg gedragen. De middelen van Waterkeering zijn voldoende en hebben in het afgeloopen jaar niet geleden. Van Stadswege wordt zonder eenige bijdrage van inge landen in het onderhoud voorzien; de aan de Lijnpa- 13 denSluizenDuikersVeeren en Overvaarten noodige herstellingen zijn geschied. De paal- en schipbrug hebben echter weinig her stelling ondergaan, uithoofde die weldra genoegzaam geheel vernieuwd moesten wordenwaartoe men dan ook, althans wat betreft depaalbrug, nu moet overgaan. Gedurende het vorige jaar is de aandacht gevestigd gebleven op het door het Departement van oorlog aan de hand gegeven ontwerpvolgens hetwelk de vesting werken aan den IJssel tijdelijk aan de stedelijke rege ring zullen worden afgestaan, met magt om die tot op zekere hoogte te slechten, om de aanwezige bin nenhaven te vergrootende aanlegplaatsen aan den IJssel te vermeerderen en te verbeteren, alsmede een gedeelte der kapitale gracht bij de Marschpoort te dempen, waardoor gelegenheid zal worden verkregen tot opbouw van pakhuizen, loodsen, bergplaatsen en dergelijke, terwijl tevens de ingang der Stad aan de Marschpoort, die weggebroken moet worden, zal wor den gerigt en verruimd. Den 5 September jl. heeft het Gemeente-bestuur nog bij het Departement van Oorlog op wijziging der ge stelde voorwaarden aangedrongendoch is daarin niet geslaagd, terwijl nu is besloten dezelve aan te nemen. De uitvoering wordt door ons voorbereid. HOOFDSTUK VI. De algemeene gezondheids-toestand der Ingezetenen over het jaar 1854 is minder gunstig dan in de beide vorige jaren geweest. Gedurende het eerste halfjaar inzonderheid heersclite er eene epidemie van kin derziekte, die zich over alle wijken der stad heeft uitgebreid. Geheel naauwkeurig laat zich het getal Medische IPoIitie.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1854 | | pagina 7